İşte kabinenin muhtemel isimleri!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümeti kurma görevini Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu'na verdi.

İşte kabinenin muhtemel isimleri!

Davutoğlu'nun yeni kabineyi bugün saat 11.30'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunması bekleniyor.

 
Çankaya Köşkü'ndeki kabul saat 22.00'de başladı. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Davutoğlu'na, 62. hükümeti kurmak için görev verdi.    

Yaklaşık 35 dakika süren görüşmeden sonra Köşk’ten ayrılan Davutoğlu, konutuna geçerek, kabine listesi üzerinde çalışmayı sürdürdü. Davutoğlu, öğleden sonra 17.00’de toplanacak Ak Parti MKYK’da da yeni genel başkan yardımcılarını belirleyecek.

AKDOĞAN, KURTULMUŞ, BİNALİ YILDIRIM  

Kabineye bakan olarak girecek yeni isimler arasında Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, Genel Başkan yardımcıları Numan Kurtulmuş ile Mustafa Şentop ve Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin ismi öne çıkıyor. Başbakan adayları arasında adı geçen Binali Yıldırım’ın da yeniden kabineye girebileceği konuşuluyor.
 
MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU DIŞİŞLERİ'NE DOĞRU
 
Davutoğlu’nun yerine Dışişleri Bakanı olarak AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ismi öne çıkıyor. Kulislerde Davutoğlu’nun yakın çalıştığı MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ismi de Dışişleri Bakanı adayları arasında gösteriliyor.
 
Ancak kritik süreçte Fidan’ın MİT Müsteşarlığı’ndan alınmasının doğru olmayacağı görüşleri de ortaya atılıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in ismi ise Çavuşoğlu’nun Dışişleri’ne kaydırılması halinde AB Bakanlığı için dillendiriliyor. Erdoğan’ın yıllarca danışmanı olan Çelik’in ismi Başbakan Yardımcılığı için de geçiyor.
 
MUSTAFA ŞENTOP'UN İSMİ ADALET BAKANLIĞI İÇİN GEÇİYOR
 
Erdoğan’ın Başdanışmanı Akdoğan’ın ismi de Başbakan Yardımcılığı için kulislerde öne çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Erdoğan’ın Başdanışmanı Binali Yıldırım’ın da kabineye yeniden girmesi bekleniyor. Yıldırım’ın kabineye girmese bile Köşk ile hükümet arasında irtibat kuracak isimler arasında olacağı belirtiliyor.
 
Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşları olan parti yönetimindeki Genel Sekreter Haluk İpek ile Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop’un ismi de yeni Adalet Bakanı olabilecek isimler arasında gösteriliyor.
 
CANİKLİ DE GİREBİLİR

Adalet Bakanı bekir bozdağ’ın ismi de Başbakan Yardımcılığı için geçiyor. Grup başkanvekilleri Nurettin Canikli ile Mahir Ünal ise parti yönetiminden kabineye girebilecek isimler arasında gösteriliyor. Ünal’ın ismi Turizm ve Kültür Bakanı olabilecek isimler arasında ifade ediliyor.
 
Kulislerde en çok tartışılan ise ekonomi yönetiminin değişip değişmeyeceği oldu. Kulislerde bir süredir özellikle ekonomi alanındaki bakanlarda bazı değişikliklere gidilebileceği konuşuluyordu. Ancak Davutoğlu’nun temaslarının ardından ekonomi bakanlarında değişikliğe gidilmeyeceği belirtiliyor.
 
3 DÖNEM YASAĞI
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de görevini sürdürebileceği ifade ediliyor. Ekonomi yönetimine destek olarak ise kulislerde Ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un kabineye girebileceği kaydediliyor.
Kurtulmuş’un Başbakan Yardımcısı olabileceği kaydediliyor. Kabinede 3 dönem yasağı kriterine göre bazı değişikliklere de gidilebileceği ifade ediliyor. Davutoğlu’nun seçilmesinde önemli kriter olduğunu belirten Erdoğan’ın bazı 3 dönem yasağı içine girecek bakanları kabineden alabileceği ifade ediliyor.
Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 09:30

YORUM EKLE