CHP'nin önergesi reddedildi

CHP'nin, Başbakan Erdoğan hakkında verdiği Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergesi kabul edilmedi.

CHP'nin önergesi reddedildi
ANKARA 

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'nin, ''yargıya emir ve talimat vererek suç işlediği'' iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verdiği Meclis soruşturması açılmasına ilişkin önergesi görüşüldü.

Soruşturma önergesinin öngörüşmesinin ardından yapılan gizli oylamaya 427 milletvekili katıldı. Erdoğan hakkındaki soruşturma önergesi, 98 kabul oyuna karşılık 314 oyla kabul edilmedi. Oylamada 13 milletvekili çekimser kalırken, 2 oy da boş çıktı. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Ömer Çelik, yaptığı konuşmada, ''Siyasetin yedeği olarak bir elinde askeri oligarşiyi, bir elinde yargısal oligarşiyi tutanlar, bu siyasetleri kaybolduğu için, bugün karşılarındakini yargıya müdahale etmekle suçluyor'' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, ''Başbakan'ın o sözleri, yargı mercilerini gereğini yapmak üzere göreve davet etmekten ibarettir'' diye konuştu.

CHP grubu adına söz alan Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Başbakan Erdoğan'ın, ''dokunulmazlık konusunda yargıya gerekenleri söyledik'' dediğini söyledi.

''Bu talimata sebep olan buluşmayı onaylamak mümkün değil. Ancak bunu onaylamak ne kadar mümkün değilse, Başbakan'ın mahkemelere talimat vermesini kabul etmek de mümkün değil'' diyen Tezcan, Başbakan Erdoğan'ın ''talimat verme hastalığı' olduğunu iddia etti.

YORUM EKLE