Üzüm Pekmezi Tarifi

Çeşitli meyvelerden yapılan pekmez, ülkemizde en çok üzümden yapılmaktadır. Aynı zamanda hem tatlı hem de ekşimsi bir tat şeklinde yapılabilir. O halde üzüm pekmezi nasıl yapılır?

Üzüm Pekmezi Tarifi

Öncelik olarak ekşi üzüm pekmezinden bahsedeceğiz.

-Ekşi üzüm pekmezi, elbette üzümlerin yıkanma aşamasından sonra temiz çizmeli bir kişi tarafından şırası çıkana kadar iyice ezilir.
-Bu işlem tamamlandıktan sonra, elde edilen şıra kaynatma tenceresine alınarak bir güzel kaynatılır.
-Size tam da bu noktada şu püf noktadan bahsetmek istiyorum: kaynama yapacağınız tencereler ne kadar geniş ve büyük olursa o kadar iyi olacaktır.
-En önemli kısım karıştırma kısmıdır aslına bakarsanız, sebebi ise oldukça sıcak bir kazanın başında hiç durmadan devam etmesi. Ama eğer karıştırılmazsa pekmezin dibi tutacaktır ve büyük bir kısmı ziyan olacaktır.
-Kaynama esnasından sadece bu tür eylemlerde yoktur. Tencerenin başında bekleyen kişi, kaynama sırasında oluşan köpükleri tencerenin üzerinden kaşıkla almalıdır.
-Pekmezin olup olmadığı ise, tencereden alacağınız bir miktar pekmezin bir kâseye damlayıp damlamaması sonucunda anlaşılacaktır ki eğer damlıyorsa olmuştur. Bu bildiğiniz üzere ekşi üzüm pekmezi, olduktan sonra kavanozlara alınarak serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

Tatlı üzüm pekmezi ise; tatlı üzüm pekmezinin yapılışında pek de bir fark yoktur. Sadece tatlı olması için belirli asit giderici maddeler katılmalıdır. Onlarda; odun külü, karbonat veya kireçtir. İstediğiniz an katabilirsiniz.

Üzüm Pekmezi Yapımı Tarifi İçin Malzemeler

Üzüm
1 avuç beyaz toprak

Üzüm Pekmezi Yapımı Tarifi Yapılışı

Annemle geniş bir bahçemizin olmasının avantajlarından elimizden geldiğince kullanıyoruz. Bahçemiz de yetişen üzümlerin çokluğu ve onları değerlendirmek acısından pekmez yapmaya karar verdik. Kışın severek tükettiğimiz bu besinin her aşamasını nefis yemek tarifleriyle paylaşmak istedik. Bilindiği üzere pekmez her acıdan çok sağlıklı ve içinde ki doğal şeker sayesinde diğer tatlı besinlerden daha faydalı. Sizlere tam bir ölçü veremeyeceğim resimler de görüldüğü kadar üzüm kullandık tabi üzüm miktarına göre de pişme süresi azalıp kısalabilir. Pekmez yapılırken olmazsa olmaz olarak beyaz toprak gereklidir. Pekmez de toprağın ne işi var diye düşünenler olabilir ama bu beyaz toprak olmadan da pekmez olmaz hemen bozulur ekşir. Bu toprağı biz cam ağaçlarının dibini kazarak elde ettik baya bir derinlerden aldık tamamen temiz. Kendimiz yaptığımız için gönül rahatlığıyla tüketiyoruz sonuçta markaların ürettiği pekmezleri yaparken belki üzümleri bizim yıkadığımız gibi yıkamıyorlardır. 2 günde sonuca ulaştığımız bir tarif 1 gün posasının dibe çökmesini beklememiz gerekiyor.

1. Aşama:

İlk resimde görüldüğü gibi üzümlerimizi kesip güzelce yıkıyoruz.Ardından sadece pekmez için kullandığımız araç ve gereçlerle güzelce pekmezin suyunu çıkarıyoruz eziyoruz biz üzerine baskı uyguluyoruz. Tamamen üzümlerin ezilmesini sağlamalıyız.

2.Aşama:

Ezdiğimiz üzümleri temiz çuvalın içine koyup suyu ve posasının birbirinden ayrılmasını sağlıyoruz.Ayırdığımız bu karışımı resimde görüldüğü gibi yani elde ettiğimiz üzüm suyunu kazanın içine alıp bir taşım kaynatıyoruz.

Pekmezin Faydaları

Evimizde doğal yöntemler sayesinde yaptığımız bu mükemmel lezzetin elbette birçok faydasından bahsetmek mümkün olacaktır. Pekmezin faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

-Pekmez, karaciğer rahatsızlıklarına ve sıkıntılarına iyi gelecek olan bir şuruptur.
-Kanseri önlemede en önemli etken olarak bilinmektedir.
-Bir kaşık pekmez bile inanılmaz antioksidan içermektedir.
-Pekmez tüketildiği andan itibaren inanılmaz bir enerji varlığına sebep olacaktır.
-Pekmez, kalp kemik ve kolon sağlığını koruma da oldukça etkili bir şuruptur.
-Pekmez; demir, kalsiyum ve potasyum deposudur.

En önemli özelliklerinden bir tanesi ise; cildi güzel bir şekilde korumasıdır.

Pekmez Kaç Kaloridir?

Diyet konusunda oldukça takıntılı olan kişiler, üzüm pekmezinden biraz uzak duracaklardır. Bu nefis lezzetli pekmez aslında küçük bir kalori deposu olarak da gözükebilmektedir. Bu bakımdan dolayı kişiler pekmez yemek istemeyebilirler. Ama bizler yine de pekmezin kalori olarak hesabına bakmakta fayda vardır. Yaklaşık olarak bir çorba kaşığı pekmezin kalorisi; 29 kalori’dir. Bu bakımdan da yemek ile yememek arasında kalabilirsiniz ama faydalarını da görmezden gelmemek gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 14:07

YORUM EKLE