Nohut Pişirmenin Püf Noktaları

İşte Nohut Pişirmenin Püf Noktaları...

Nohut Pişirmenin Püf Noktaları
NOHUTUN FAYDALARI
Sütü  artırır,
İdrarı söktürür.
Dalağın ve böbreğin tıkanık damarlarını açar,
Akciğerin yara ve iltihaplarına karşı çok iyi gelir.
Vücudun bütün tıkanık damarlarını açar,
Bağırsaklara yumuşaklık verir.
Sırt ağrılarında faydalıdır,
Kanı temizler,
Vücudu ve sinirleri güçlendirir,
Ruhi bunalımda çok faydalıdır,
Nohut vücuttaki üre asidini, ürat tuzlarını ve vücuttaki fazla yemek tuzunu dışarı atar, bu bakımdan ürat taşı ve kumu olanlara, şişmanlara kalbi olup da vücudu su toplayanlara çok fayda verir,
İdrar yollarındaki yanmaları geçirir ve oraları dezenfekte eder.

NOHUT VE DİĞER BAKLİYATLARI SEÇERKEN
İri taneli olmasına, içinde farklı renkte taneler olmamasına, son kullama tarihine tarihine bakılmalıdır.
Diğer önemli bir husus ise üretim yılıdır. Yeni mahsul ile eski mahsul arasında hem fiyat hem de kalite farkı vardır. Sağlık açısından düşünüldüğünde, yeni mahsulün tüketilmesi daha faydalıdır. Yeni mahsul rengi canlıdır, sertliği azdır ve kısa sürede pişer, sindirimi kolay ve böceklenmeye karşı dayanıklı olmaktadır. Sadece kırmızı mercimekte diğer bakliyatların aksine eski mahsulün tüketilmesi tercih edilmelidir: Bunun sebebi mercimeğin yeni mahsulünde taneleri serttir ve geç pişer.

NOHUT PİŞİRİRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Nohut bir gece önceden soğuk suya ıslatılmalıdır. İçine 1 çay  kaşığı Karbonat da atılabilir. Karbonat  Nohut un dış zarlarını yumuşatıp daha kolay pişmesini sağlayacak  ve gazını hafifletecektir.
Nohut  yaparken içine konulacak  1-2 parça ilikli kemik  Nohutun daha lezzetli olmasını ve saha kolay  pişmesini sağlar.
Nohutu  Kıymalı da yapabilirsiniz. Fakat  az yağlı iri kuşbaşı doğranmış  kuzu eti nohutun gerçek tadını ortaya çıkarır.
Nohutu akşam yemeğine ikram etmeyi düşünüyorsanız sabahtan pişirmelisiniz. Böylece akşama kadar özü çıkar, kıvamı  gelir lezzeti daha güzel olur.
Normal tencerede Nohut pişiriyorsanız. Su ilave ederken mutlaka soğuk su  kullanmalısınız. Bakliyatlara sıcak su eklemek  yemeğin lezzetini  ve kıvamını bozar.

MALZEME
500 gr nohut ( Geceden ıslatılmış ve 20 dk  haşlanmış)
200 gr Kuzu iri doğranmış  az yağlı kuşbaşı et
100 gr Kuzu gerdan  kemiği
1/3 çay bardağı  sıvıyağ
1 yemek  kaşığı tatlı biber salçası
1 su  bardağı  domates püresi (Ben kendi yaptığım püreyi kullandım) ve ya 2 yemek kaşığı  domates salçası
1 çay  kaşığı Tuz (Salçaların tuzlu  olma ihtimaline karşı  tuz  miktarına dikkat edilmelidir)

YAPILIŞI
Düdüklü tencereye  etler konurve pembe renkleri  dönene kadar  kavrulur. Daha sonra yemeklik ufak doğranmış soğan ve sıvıyağ eklenerek, soğanlar pembeleşene kadar  etlerle birlikte kavrulur. Üzerine salça ve domates eklenir.1-2 dk da bu şekilde pişirilir. Üzerine nohut ve tuz ilave edilir. Nohutların üzerini geçecek kadar su konularak 20 dk  pişirilir. En az 2-3 saat dinlendirildikten sonra servis yapılır. Servis esnasında isteğe göre kırmızı pul biber serpilebilir.
4 Kişilik   Hazırlama ve Pişirme süresi:30 dk   
Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2014, 23:02

YORUM EKLE