Limonlu Makaron Tarifi

Ve limonlu macaron püf noktalarıyla karşınızda ..

Limonlu Makaron Tarifi
 Malzemeler:
1 çimdik tuz
125 gr şeker
35 ml su
45 gr yumurta akı
125 gr toz badem
İkinci Karışım için:
45 gr yumurta akı
Birinci Karışım için:
125 gr toz badem
100 gr tereyağı
130 gr pudra şekeri
Jel gıda boyası
İç Dolgusu için:
1 adet limonun kabuğu
Hazırlanışı:
Birinci Karışımın Hazırlanması:
Toz bademi 3 defa elekten geçirip iyice toz haline gelene kadar inceltin.“0 nişastalı pudra şekeri” topak topak olur. Tüm şekeri elekten geçirip iyice toz hale getirin.
Toz bademi ve pudra şekerini birlikte eleğe alarak 2 defa daha geçirin. Böylece birbirine iyice karışacaktır.
45 gr yumurta akını toz badem ve şekerli karışıma ekleyin. Tahta düz bir spatulayla alttan üste alarak ve yedirerek iyice birbirine karışmasını sağlayın. Gıda boyasını da bu aşamada ekleyin.
Daha sonra bu karışıma ikinci karışımdaki malzemeler eklenince boyanın rengi bir ton açılacaktır. Onu da göz önünde bulundurarak istediğiniz tondan biraz daha koyu olacak şekilde gıda boyası koyabilirsiniz.
İkinci Karışımın Hazırlanması:
Suyu ve şekeri tencerede kaynatın. Şeker erimeye başladıktan hemen sonra şurup haline dönüşecektir. Şurup kıvamı başladığında miksere yumurta akını koyup çok küçük bir çimdik tuz da koyarak iyice çırpın.
Yumurta akı iyice beyaz olup köpük köpük kabardığında hazırdır. Şurubu da aynı anda kontrol etmeniz gerekir.
Ayaklı bir mikseriniz varsa yumurta kabarırken takip edebilirsiniz ama el mikseri kullanıyorsanız bir kişi yumurtayı takip ederken bir diğer kişinin de şurubu takip etmesi iyi olacaktır.
Şurubun kıvamını doğrulamak için termometre kullanabilirsiniz ancak pratik bir yol da önerebilirim. Çay bardağına soğuk su koyun. Şuruptan kaşığın ucuyla alın ve suyun içine damlatın.
Eğer ip gibi akarak inerse şurup henüz hazır değildir. Damlalar halinde top top inmeye başladığında şurubunuzun kıvamı hazırdır.
Mikseri çalıştırın. Şurubunuzu kabarmış olan yumurta akının içine ip inceliğinde akıtarak en yüksek derecede 4-5 dakika çırpın. Traş köpüğü kıvamında bir karışım elde ettiyseniz mikserinizi kaldırın.
Eğer çırpma telinin ucundan sarkan bir krema görüyorsanız ve krema yere düşmüyorsa merenginizin kıvamı tutmuştur.
Bademli karışımın içine merengin 1/3’ini alıp sptatulayla alttan üste alarak karıştırın. Kalan 2/3 ‘ünü de iki seferde ekleyerek bu şekilde karıştırın ve tüm karışımı sıkma torbasına alın.
Yağlı kağıt serili tepsiye aralıklar vererek yuvarlak şekilde makaron karışımını sıkın. 40 dakika kurumları için esinti olmayan bir ortamda bekletin.
Önceden ısıtılmış 150 derece fırında 5 dakikaya yakın pişirin. Eteklenmeye başladığında (tabanlarındaki kabarcıklar çıktığında) 150 dereceye indirip pişirme süresini 10-12 dakikaya tamamlayın.
Dışarı çıkarıp iyice soğuduktan sonra tepsiden çıkarın.
İç Dolgusunun Hazırlanması:
Limon kabuğunu rendeleyin. Oda ısısında beklemiş tereyağı, pudra şekeri ve limonu mikserde çırparak birbirine karıştırın. Yarım saat buzdolabında bekletin.
Soğumuş olan iki adet makaronu aln birinin ortasına dolgudan sürerek tabanları birbirine doğru kapatın. Afiyet olsun.
Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2014, 11:11

YORUM EKLE