Zirve katliamının zanlıları serbest

Malatya'da 2007 yılında gerçekleştirilen Zirve Yayınevi katliamının esas sanıkları 5 kişi, yeni yasal düzenlemeden faydalanarak tahliye oldu.

Zirve katliamının zanlıları serbest

 MALATYA'da 2007 yılında gerçekleştirilen Zirve Yayınevi katliamının esas sanıkları 5 kişi, yeni yasal düzenlemeden faydalanarak tahliye oldu.

18 Nisan 2007'de Zirve Yayınevi'nde çalışan misyoner Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel adlı şahıslar Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Abuzer Yıldırım ve Emre Günaydın tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. 5sanı kolaydan hemen sonra polis ekiplerince olay yerinde yakalanmıştı. Sanıklardan Emre Günaydın ise, 3. Kattan atlaması sonucunda yaralanarak yaklaşık 1 ay hastanede tedavi görmüştü.

Zirve Yayınevi Cinayetleri nedeniyle 7 yıldan beri tutuklu yargılanan cinayet zanlıları Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Emre Günaydın’ın avukatları Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdikleri dilekçeler de; “Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması hakkında Terörle Mücadele Kanunun ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda değişiklikler yapan 6526 sayılı yasa gereğince” tahliye edilmeleri talebinde bulunmuşlardı.

AVUKATTAN AÇIKLAMA 

Yapılan başvuru üzerine dava dosyasının gönderildiği Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluk süresini 5 yıla indirilmesi nedeniyle Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler hakkında gece saat 23.00 sularında tahliye kararı verdi. Karar da sanıklar için günlük adli kontrol ve yurtdışı yasağı uygulanması kararlaştırıldı. 

Sanık Cuma Özdemir'in avukatı Soner Demirci, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesi uyarınca kurulan ve kamuoyunda "özel yetkili mahkemeler" olarak bilinen ağır ceza mahkemelerinin kaldırılmasına ilişkin düzenlemeyi de içeren "Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onaylamasının ardından, tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak, Malatya 3. Ceza Ağır Mahkemesi'ne müvekkilinin tahliye talebini içeren dilekçeyi sunduklarını hatırlattı.

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını içeren yasal düzenleme dolayısıyla davanın ağır ceza mahkemesine verildiğini kaydeden Demirci, "3. Ağır Ceza Mahkemesi'nden, davayı genel yetkili mahkeme gönderirken bizim tahliye talebini içeren dilekçemizi de ilgili mahkemeye göndermesini istedik" dedi.

3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dilekçeyi 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiğini kaydeden Demirci, "Malatya E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım'ın tahliyesine karar verildi. Kendilerini saat 02.30'da cezaevi önünde teslim aldık, ailelerine teslim ettik. Sanıklar, adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı koşuluyla serbest bırakıldı" diye konuştu. 

ZEKERİYA ÖZ DAVAYA DAHİL OLUNCA YARGILAMA SÜRECİ UZADI

Savcı Zekeriya Öz’ün İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı iken 17 Mart 2011 tarihinde başlattığı soruşturmada Ergenekon Terör Örgütü ve Zirve Yayınevi Davası arasında bağlantı bulunduğu gerekçesiyle başlattığı soruşturmada sonrasında Malatya Zirve Yayınevi Davasının 5 asıl sanığı ile birlikte 9 olan sanık sayısı 21’e yükselmiş ve davanın sanıkları arasına Emekli

Orgeneral Hurşit Tolon ve Emekli Albay Mehmet Ülger ile birlikte 12 askeri personel sanık olarak yargılanmaya başlamıştı. Davanın sanıkları arasında yer alan eski misyoner İlker Çınar ise gizli tanık olarak yer aldı. Zekeriya Öz’un İstanbul’dan başlattığı Zirve soruşturmasından sonra davada ikinci aşamaya geçilerek, yargılama süreci 7 yılda bitirilemedi.

DAVANIN İKİ TANE MÜTALAASI VAR

Zirve Yayınevi davasının 19 Şubat 2010 tarihindeki duruşmasında Cumhuriyet Savcısı verdiği mütalaasında tutuklu 5 sanık hakkında "Terör, kasten adam öldürme, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve yağmaya teşebbüs" suçlarından ceza talep ederek, Emre Günaydın'ın terör örgütünün kurucusu ve yöneticisi olduğunu, diğer sanıklar Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler'in ise terör örgütü üyesi olduğunu iddia etmiş ve terör örgütü suçundan, cinayetlerden dolayı 3’er kez müebbet hapis, 3’kez hürriyeti tahdit sucundan ve 3’kez de yağmaya teşebbüs suçundan hapis talep etmişti. Cumhuriyet Savcısı davada yargılanan diğer sanıklar Kürşat Kocadağ, Mehmet Gökçe, Varol Bülent Aral ile Hüseyin Yelki'nin haklarındaki suçlamalardan dolayı beratlarına karar verilmesini talep etti. 

Zirve Yayınevi'nin 24 Şubat 2014 tarihli 92. Duruşmasında Cumhuriyet Savcısı davanın ikinci mütalaasını vererek Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, Ruhi Abat, Uzman Çavuş Mehmet Çolak, Astsubay Murat Göktürk, Astsubay Abdullah Atılgın, Varol Bülent Aral ve tutuksuz sanık Hüseyin Yelki hakkında“Darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, adam öldürmeye azmettirmekten 3 kez, hürriyeti tehdit suçundan 3 kez ve yağmaya teşebbüs suçlarından da 3 kez cezalandırılmalarını talep ederken, sanıklar Astsubay Adil Akçay, Uzman Çavuş Adem Gedik ve
Levent Ercan Gelegen için “Örgüt üyeliğinden”, sanık Aykut Saka için de “Örgüte yardım etmek” suçundan ceza talep etmişti.

Mütalaada davanın asıl sanıkları Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Emre Günaydın için “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, adam öldürme suçundan da 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet isterken, yine hürriyeti tehdit suçundan 3 kez ve yağmaya teşebbüs suçlarından da 3 kez cezalandırılmalarını talep etmiş ve gizli tanık ve sanık İlker Ç. için de etkin pişmanlık yasasının uygulanmasını talep etmişti. Mütalaa da Kürşat Kocadağ ile Mehmet Gökçe’nin de beraatını talep edilmişti.

CEZAEVİNDE TUTUKLU 9 SANIK KALDI

Zirve Yayınevi davasında olayın asıl 5 sanığının tahliye edilmesi ile birlikte tutuklu sayısı 9’a düştü. Dava kapsamında tutuklu olarak Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile birlikte muvazzaf 2 subay ve 2 astsubay, 1 uzman çavuş ile birlikte 1 öğretim görevlisi ve 2 sivil ise halen tutuklu bulunuyor. Cezaevinde tutuklu kalan isimler davanın örgüt kapsamında yargılanıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 11:52

YORUM EKLE