Yolcuları resmen....

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Pegasus’un İstanbul - Moskova hattının açılışı dolayısıyla Moskova Metropol Otel’de düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada yolcularının başka hava yolları ile uçtuğunda öpüldüğünü söyleyerek, kendi yolcularının yüzde 26’sının 50TL’nin altında, yüzde 73’ünün ise 100TL’nin altında uçtuğunu söyledi.

Yolcuları resmen....

 Sabancı, yaptığı konuşmada, “8 Ekimde başladığımız uçuşlarımızın ortalama doluluk oranı yüzde 94. El alem bunu bekliyor. Çünkü el alem öpülüyor başka havayolları ile uçtuğunda. Bizim beklentilerimiz buraya haftada 7 defa uçmak.

Ondan sonra bunu artırmak. Bu arada bizim Rusya’da bu dördüncü destinasyonumuz. Yani o kadar da kötü durumda değiliz. Soçi’ye başladık, Omsk’a uçuyoruz, Krsanodar’a uçuyoruz” dedi.

Bu işe 2005’in Ocak ayında başladıklarını ve beş ay evvel halka açıldıklarını da belirten Ali Sabancı, bugün şirketin değerinin 2 milyar dolar civarında olduğunu ve şirketin Türkiye’de ilk 20’de olduğunu söyledi.

Sabancı şöyle devam etti: “Havayolu herkesin hakkı ve bu bir lüks olmaktan çıkmalı. Herkesin bunu kullanabilmesi gerekir. Biz bunu Türkiye’de yeni yaparken, Avrupa’da Amerika’da 40 sene evvel yapmışlar. Bunun anlamı havayoluna demokrasiyi getirmek. Yani herkesin uçabilmesini sağlamak. Şimdiye kadar misafirlerimizin Yüzde 26’sı yani 60 milyon misafirimizin Yüzde 26’sı 50 TL’nin altında uçmuş. İç hat ve dış hat.

50 TL takriben 25 dolar ediyor. Yüzde 73’ü 100 TL’nin altına. Şimdi diyeceksiniz ki ‘ya Ali ben bundan birkaç hafta sonraya bilet aldım 300TL’ye’, öyle de var... Ama erken alırsak 100 TL’nin altında 4’te 3’ünü yakalıyorsun. Ben bunu Ankara’da bazı büyüklerime anlattım bu rakamları. Bir tane Kayserili olan dedi ki ‘sen batmaz mısın böyle yaparsan dedi. Mutlu olasınız diye söylüyorum kar marjı diğer şirketin kar marjından 3’te 1 daha fazla bu şirketin kar marjı. Çünkü verimlilik esası ile çalışıyor.”

Tuvaletten henüz para almıyoruz”

Uçuşlarda dört şeye dikkat ettiklerini bunların düşük fiyat, zamanında kalkmak, uçakların yeniliği ve uçuşu kişileştirme olduğunu belirten Sabancı, “Yani misafirlerin değişen ihtiyaçlarını iyi anlamak lazım. Madem A’dan B’ye uçmak için gidiyorsun… Uçakta ne yediğin çok önemli değil. Tavsiyem eşinizi iyi bir yerde yemeğe götürmek istiyorsanız havayoluna götürmeyin, restorana götürün.

Dolayısı ile düşük fiyat önemli, zamanında kalkmak çok önemli. Çünkü bu bir program işi. Bizde %92 zamanında kalkış oranı var. Avrupa’nın en iyi zamanında kalkış oranında bir ve ya ikinciyiz.

Üçüncüde ne demiştik işte yeni uçaklar. Bizim 45 tane uçağımız var. Uçaklarımızın yaş ortalaması 3,75. Son olarak da dedik ki seyahati kişileştirmek. Bu da ne hizmet istiyorsan bizde paralı. 1A’da oturmak istiyorsan paralı, su istiyorsan paralı. Oksijen istiyorsan paralı değil. Helalar henüz paralı değil. Henüz diyorum çünkü kapıyı açık bırakıyorum. Yani diyoruz ki biri yan tarafta su içiyorsa sen içmiyorsan onun bedelini ödeme.

Uçağa binip de bunların bedava olduğunu sanmayın. Bunları önceden alıyorlar. Şimdi bizim iş modelimiz buna bina edilmiş” dedi.

“Şimdiden rakibimize fiyat kırdırdık” Moskova’ya uçmaya başladıktan sonra rakiplerinin fiyat kırmak zorunda kaldığının da altını çizen Sabancı, şöyle devam etti: “Rakibimiz 28’defa uçuyor haftada. Biz başlamadan 300 Euro’ya uçuyormuş.

Biz 3 defa uçuyoruz haftada. Biz başladıktan sonra fiyatlarını yüzde 13 kırmak zorunda kalmış. Şimdi anlıyor muyuz bize neden 3 tane veriyorlar. Biz Türkiye’de ve bölgede havacılığı başlatmadık ama biz geliştiriyoruz diyoruz.”

“Türkiye ve Rusya’yı yakınlaştırması açısından çok önemli” Ali Sabancı’dan sonra söz alan Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin ise, yaptığı konuşmada görev bölgesinde bunu gerçekleştirdikleri için Pegasus’a teşekkür ederek şunları söyledi: “Öncelikle sizi tebrik ediyorum bu ticari başarınız için. İkincisi tabi benim görev alanımda yani Rusya’da ki başarınız için de kutluyorum.

Omsk, Krasnodar, Soçi ve Moskova çok önemli destinasyonlar. Şimdi ben esas itibari ile bir büyükelçi olarak iki ülkeyi bir birine yakınlaştırma görevini yüklenmiş durumdayım. Onun için ulaştırma havacılık tabiatı ile hem mecazi anlamda hem fiili anlamda en önemli enstrüman. Dolayısı ile iki ülke arasındaki seferlerin ve bu seferleri gerçekleştiren şirketlerin sayısının artması tabiatı ile iki ülkenin iki toplumun bir birine yakınlaşma ivmesini de artıran bir gelişme.

Tabi bu açıdan da yeni bir şirketin yeni bir hamle ile yeni bir şirketimizin Rusya piyasasında yer edinmesi bizim bu hedefimiz açısından da çok önemli. Tabiatı ile iki toplumun bir birine yakınlaşması hem siyasi bir hedef hem ekonomik bir hedef. Hem de özellikle ekonomi alanında ilişkilerimiz bakımından çok önemli bir yer tutan turizme teşvik eden bir hedef.

Hepimizin bütün bu unsurları göz önünde bulundurarak Türkiye-Rusya ilişkilerine özen göstermemiz gerekiyor. Siz de bu hamlenizle özen gösterilmesi gereken bu ilişkilere önemli bir katkıda bulundunuz onun için yeniden teşekkür ederim.”

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2013, 12:22

YORUM EKLE