Valilikten eylem uyarısı

Ankara Valiliği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda resmi niteliği olmayan yürüyüş eyleminin kanuna açıkça aykırı olduğunu, eylemin güvenlik güçlerince engelleneceğini bildirdi.

Valilikten eylem uyarısı
ANKARA 

Ankara Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, basındaki bazı haberlerden, bazı dernek ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlarca yapıldığı anlaşılan duyurular ile başvurulardan ''29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü'' ve ''Vatan ve Cumhuriyet İçin Halk Buluşması'' adıyla, illerden Ankara'ya gelerek 29 Ekim'de Ulus 1. TBMM önünde kitlesel basın açıklaması, ana cadde ve meydanlarda kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmek istendiğinin öğrenildiği belirtildi.

-''Hiçbir kanunsuz eylem, gerekçesi ne olursa olsun kabul edilemez''-

Bu duruma göre Ankara'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda bazı dernek ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlarca organize edileceği duyurulan yürüyüş eyleminin, 2911 sayılı Kanuna açıkça aykırı olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İnsanlık tarihinin, milletlerin sarsılmaz ortak iradesi ile kaderlerini böylesine kendi elleriyle ve kanlarıyla yazdığına çok nadir şahit olduğu ve Türk milletinin tarih sahnesinde yeniden dirilişini sembolleştiren Cumhuriyet Bayramı, ulusal anlam ve estetiği içinde Ankara'da Ulusal ve Resmi Bayramlar Yönetmeliği'ne uygun olarak belirlenmiş etkili ve yaygın programlarla kutlanacaktır. 29 Ekim 2012 Pazartesi günü Ankara'da başkaca herhangi bir program uygulaması da yapılmamaktadır.''

Açıklamada, ''Ankara'da bu yasal olmayan eyleme tevessül edilmesi halinde, meydana gelebilecek her türlü olaylardan ve doğabilecek zararlardan, organize edenler ile söz konusu eyleme katılanlar sorumlu olacaktır. Kanunsuz eylem güvenlik güçlerince engellenecek ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında da gerekli yasal işlemler yapılacaktır'' ifadesine yer verildi.

YORUM EKLE