'Türkiye'nin Öcalan teklifini Barzani reddetti' iddiası

İmralı'da devlet görevlilerinin yansıra BDP ve HDP heyeti ile belirlenen programlar dahilinde görüşmeler yapan Abdullah Öcalan'la görüşmesi için Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'ye teklif götürüldüğü ileri sürüldü.

'Türkiye'nin Öcalan teklifini Barzani reddetti' iddiası

 Çözüm sürecine katkı kapsamında Öcalan'ı ikna etmesi için Türk yetkililerin Barzani'ye görüşme teklifinde bulunduğu, Barzani'nin "Esaret koşullarında görüşme yapamam" diyerek teklifi reddettiği idida edildi.


 Erbil merkezli Basnews ajansının Barzani’ye yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Türk yetkililer Barzani’den İmralı

Cezaevi’ne giderek Öcalan’la bir görüşme gerçekleştirmesini rica etti. Ancak Barzani, Öcalan’ı esaret koşullarında ziyaret etme talebini kabul etmedi. KürdistanBölge Başkanlığı yetkilisi olduğu açıklanan ancak ismi saklı tutulan kaynağın, "Barzani, Öcalan'ı zından koşullarında görmek istemedi. Bir Kürd liderini zındanda görmenin kendisini huzursuz edeceğini belirterek bu teklifi reddetti" dediği belirtildi.

 Yaklaşık 3 ay önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Diyarbakır'ı ziyaret eden Barzani, çözüm sürecine katkı amacıyla devlet yetkilileri ile üst düzeyde görüşmeler yapmış, BDPyönetimi ile de biraraya gelmişti.

Bir süre önce de Öcalan tarafından Barzani'ye bir mektup yazıp Kürt Ulusal Kongresi'nin toplanmasına katkı sağlamasını istemişti. Mektubu Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder, Erbil'de görüştükleri Barzani’ye teslim etmişti.

Öcalan ile Barzani arasında zaman zaman mektuplaşma ve mesajlaşmanın olduğu biliniyor. Öcalan’ın Barzani’den Ulusal Kongre’ye ev sahipliği yapmasını veSuriye'nin Kürt bölgesi Rojava konusunda esnek bir siyaset izlemesini istiyor. 
 
Öcalan, Barzani ile yakalanmadan önce Şam’da birkaç kez biraya geldi, KDP ile PKK arasında yaşanan sorunları çözme konusunda ise iki kez işbirliği anlaşması imzaladrı. Bir sürdir Rojava'da iktidar mücadelesi nedeniyle KDP ve PKK’nin ilişkileri gerildiği için, taraflara yakın medya organlarında birbirinin aleyhine sert yazılar yayınlanıyor. 

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 13:36

YORUM EKLE