Türkiye iş yapma kolaylığında 71. sırada

İş Yapma Kolaylığı sıralamasında geçen yıl 185 ülke arasında 71. sırada olan Türkiye, bu yıl da aynı yerini korudu.

Türkiye iş yapma kolaylığında 71. sırada
 

ANKARA

Dünya Bankası, 185 ülkenin iş yapma kolaylığı açısından sıralandığı ''İş Yapma Kolaylığı 2013 Yıllık Raporu''nu yayımladı.

Rapora göre, Türkiye sıralamada geçen yılki yerini korumasına rağmen, geçen yılki sıralamada 183 ülke yer alırken, bu yıl ülke sayısı 185 oldu. Türkiye'nin sıralamasının değişmemesi raporda, ''diğer ekonomilerin de en az Türkiye kadar reform yaptığı, dolayısıyla Türkiye'nin sıralamadaki yerinde bir değişiklik olmadığı anlamına geldiği'' şeklinde yorumlandı. 

Raporda, Türkiye'nin yatırım ortamını iyileştirmede kaydettiği ilerlemelerin altı çizildi. Özellikle, Türkiye'nin inşaat ruhsatları alanında maliyetleri düşürdüğü, ruhsat alma sürecini daha verimli hale getirdiği ve ruhsat almak için tamamlanması gereken işlem sayısını dört adet azalttığı belirtildi.

Raporda ayrıca, Türkiye'nin sözleşme alacakları ile ilgili icra masraflarını da düşürdüğü, geçen sene bir sözleşme alacağı ile ilgili talep edilen icra masrafı alacak değerinin yaklaşık yüzde 27,9'u iken, bu sene ücretin yaklaşık yüzde 24,9'a düştüğü kaydedildi.

İş yapma kolaylığı küresel sıralamasında Singapur üst üste yedinci kez birinci sırada yer aldı. En fazla işletme dostu düzenlemeye sahip ilk on ülke içinde Singapur'un yanı sıra Hong Kong ÖİB, Çin, Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Norveç, İngiltere, Kore Cumhuriyeti, Gürcistan ve Avustralya yer aldı.

YORUM EKLE