Tescil korkusuyla evlerini yıktılar

Zonguldak'ta, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca incelenen eski evlerden bazıları,sahiplerince koruma kararı çıkar korkusuyla yıktırıldı.

Tescil korkusuyla evlerini yıktılar

ZONGULDAK - Erdinç Aksoy/İbrahim Tığ

Geçmiş yıllarda 12 evin tarihi niteliği bulunduğu gerekçesiyle korunmasına karar verilen Devrek'te, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, söz konusu binaların dışında da tarihi nitelikli evlerin görüldüğü gerekçesiyle bunlarla ilgili çalışmaların başlatılmasına karar verdi.


Devrek Belediye Başkan Yardımcısı Çetin Bozkurt, kurul heyetinin birkaç hafta önce ilçede tekrar çalışma yaptığını, bazı evleri fotoğraflayarak incelemelerde bulunduğunu anlatarak, ''Kurban Bayramı'ndan önce 11 binayı sahibi yıktırdı. Bunların birçoğu oturulmayacak durumdaydı. Bayramda da bazı evlerin yıkıldığını öğrendik. Bu konuda tespitlerimizi yapıp izinsiz yapılarını yıkanlara ceza uygulayacağız.''

Bozkurt, yıkılan evlerin genellikle baba yadigarı ve çok hisseli olduğuna işaret ederek, ''Kurulun çalışması olmasaydı çok hisseli olduğundan insanlar bir araya gelip bu evleri yıkmazdı. Koruma kurulu bu tür bir çalışma yapmasaydı, çok hisseli o evler 100 yıl daha yıkılmazdı, tarihi koruyacağım ederken bir tarihi yok ettiler'' diye konuştu.


YORUM EKLE