Teksas'ta patlama

ABD’nin Teksas eyaletinde bir gübre fabrikasında meydana gelen patlamada en az 60 kişinin öldüğü duyuruldu. Reuters, patlamada en az 100 kişinin yaralandığını açıklarken, AFP ölü sayısının en az 70 olduğunu belirtti.

Teksas'ta patlama

 ABD’nin Teksas eyaletinde bir gübre fabrikasında meydana gelen patlamada en az 60 kişinin öldüğü duyuruldu.

Yerel televizyon kanalı KWTX televizyonu, Waco bölgesinin kuzeyindeki West kasabından bulunan West Fertilizer isimli gübre fabrikasında, yerel saat ile 19.50’de meydana gelen patlamada en az 60 kişinin öldüğünü bildirdi.

Patlamaya neyin sebep olduğu henüz bilinmezken yüzlerce kişinin de yaralandığı ifade edildi.

İtfaiye ekiplerinin patlama sonucunda çıkan yangını kontrol almaya çalıştığı kaydedildi.

Patlama, yerel saatle 19.50 sıralarında Waco'nun 29 kilometre yakınlarındaki gübre fabrikasında gerçekleşti. 100'ü aşkın yaralının Hillcrest Hastanesi'ne kaldırıldığı belirtildi. Olay sebebiyle şehrin semalarında büyük bir duman bulutu oluştuğu kaydedildi.

Gübre fabrikası yakınlarında bulunan birçok bina ve evin hasar aldığı, Waco'daki bir okulun futbol sahasının kriz merkezi olarak kullanıldığı bildirildi. Kentte bir bakım evinin yıkıldığı ve enkaz altında kalanların olduğu ifade edildi.

"NÜKLEER BOMBA KADAR GÜÇLÜYDÜ"

ABD’nin Texas eyaletinde bir gübre fabrikasında meydana gelen patlamanın nükleer bomba kadar şiddetli olduğu belirtildi.

Olayın ardından hemen bölgeye giden Teksas Valisi Tommy Muska, "Sanki nükleer bomba patlamış gibiydi. Gökyüzünde duman bulutundan başka birşey görünmüyordu. Şu an kesin bir sayı vermek imkansız ama muhtemelen yarın birçok kişi aramızda olmayacak" diye konuştu.

Muska, patlamanın yerleşim yerlerine çok yakın bir bölgede meydana geldiğini ve birçok binanın hasar gördüğünü söyledi.

Bir okul ve bir bakım evinin tamamen kullanılamaz hale geldiği patlamada, yüzlerce kişinin yaralandığı kaydedildi.

Yerel televizyon kanalı KWTX, Waco bölgesinin kuzeyindeki West kasabındaki West Fertilizer isimli gübre fabrikasında yerel saatle 19.50’de meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre en az 60 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu. Ancak yetkililer, ölü sayısına ilişkin rakam vermek için erken olduğunun altını çizdi.

PATLAMA DEPREM YARATTI

 Teksas’taki gübre fabrikasında meydana gelen patlamanın küçük ölçekli bir deprem meydana getirdiği bildirildi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin (USGS) yaptığı açıklamaya göre patlamanın olduğu Waco yakınlarında 2.1 büyüklüğünde deprem oluştu.

'TOKSİK MADDE YAYILABİLİR' UYARISI

Gübre fabrikasının patlamasının ardından çevreye toksik madde yayılabileceği uyarısı yapıldı.

Waco polis departmanından CNN’e konuşan Patrick Swanton, patlama sonrasında gökyüzünde toksik gaz yüklü bulutların rüzgar nedeniyle güneye doğru hareket ettiğini ve bölgedeki havanın zehirli kimyasallar içerebileceğini açıkladı.

Swanton, aralarında bir bakımevi ve 50 dairelik bir apartmanın da bulunduğu 70 binanın tamamen kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

Patlamanın, yerleşim yerlerine çok yakın bir noktada medyana gelmesi nedeniyle bölgenin tahliye edilmeye başlandığını kaydedildi. Suni gübre yapımında kullanılan amonyum nitrat, patlama gücü oldukça yüksek bir kimyasal madde olarak biliniyor.
Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2013, 12:20

YORUM EKLE