Suriye politikası Ortadoğu'da kabul görüyor

TESEV'in araştırması, bölgenin rol modeli olma özelliğini koruyan Türkiye'nin Suriye politikasının bölge genelinde olumlu karşılandığını ortaya koydu.

Suriye politikası Ortadoğu'da kabul görüyor
İSTANBUL

16 ülkede 2 bin 800 kişiyle yapılan ''Orta Doğu'da Türkiye Algısı 2012'' araştırma sonuçları, Sabancı Üniversitesi Karaköy Bilim ve Kültür Akademisi'nde düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Araştırmaya katılanların yüzde 70'i ''Türkiye Hükümeti ülkenize ne kadar dostça davranıyor?'' sorusuna ''Çok dostça'' yanıtını verirken, en olumlu yaklaşımlar sırasıyla Libya, Mısır ve Ürdün halklarından geldi. Aynı soruya araştırmaya Suriye ve Irak'tan katılanlardan olumlu yanıt gelmedi.

Suriye krizinde Türkiye'nin tavrı yüzde 52 oranında olumlu karşılanırken, Türkiye'yi Suriye politikasında en çok destekleyen ülke yüzde 82'lik oranla Libya oldu. Araştırma sonuçları, Türkiye'nin Suriye politikasına en olumsuz bakan ülkelerin yüzde 69 ile Suriye ve yüzde 60 ile İran olduğunu ortaya koydu. 

Türkiye'nin son yıllarda Orta Doğu siyasetinde her geçen gün daha etkili olduğunu düşünenlerin oranı geçen yıl yüzde 70 iken bu yıl yüzde 61'e düştü. Türkiye'nin Orta Doğu'da ''rol model'' olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 53 olarak gerçekleşti.
Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2012, 21:24

YORUM EKLE