Sosyal medya bunu tartışıyor!

Twitter'da "Atatürk'ün çocukluk fotoğrafı" adıyla paylaşıma sunulan bir fotoğraf tartışma konusu oldu.

Sosyal medya bunu tartışıyor!
Twitter'da bir Atatürk tartışması daha başladı. Sosyal medya şu sıralar, Atatürk'ün çocukluk yıllarına ait olduğu öne sürülen bir fotoğrafı konuşuyor.  

"ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLUK RESMİ" NOTU TAŞIYOR

Söz konusu bebeklik fotoğrafıın üzerine "Atatürk'ün çocukluk resmi" şeklinde bir ifade" yazılmış. Yine aynı fotoğrafa düşülen notta kaynak olarak "İstiklal Savaşı Gazisi Mehmet Zeytinli" belirtilmiş. 

3 İHTİMAL

Fotoğrafla ilgili geçtiğimiz haftalarda bir yazı yayınlanmıştı. Yılmaz Karahan imzalı yazıda, fotoğrafın Atatürk'ün çocukluk yıllarına ait olabilmesi adına 3 ihtimal sıralanmıştı. İşte o ihtimaller;

1) Osmanlı Devleti’ne ilk fotoğraf makinesi, 1870’li yıllarda Sultan Abdülaziz döneminde Saraya gelmiştir. 19. Yüzyılın sonları ve 20. Yüzyılın başlarında şehirlerde fotoğrafçı dükkanları açılmaya başlanmıştır. 1882-83 yıllarında Selanik’de fotoğrafçı dükkanı var mıydı?

2) Fotoğraf üzerinde kaynak olarak gösterilen “Mehmet Zeytinli” Türkçe harflerle not düşmüş. Türkçe harflerle yazılmış olması, 1928 yılı harf devriminden sonra gerçekleştiğini gösterir. Bu da en erken 1930’lu yıllara tekabül eder. Fotoğraftaki çocuk da 2 yaşlarında göründüğü üzre 1882-83 yıllarına ait olması gerekir. 35-40 yıl öncesine ait bu fotoğraf Mehmet Zeytinli’ye nereden gelmiştir?

3) Neden bu fotoğraf Genelkurmay ve Türk Tarih Kurumu arşivlerinde görünmüyor? 
İŞTE SOSYAL MEDYADAN BİR KAÇ YORUM:

imotep@
1837 yılında Daguerce cam üzerine uygulamasından sonra 1891 yılında Lippman tarafından doğada ki görüntüleri olduğu gibi resimlemiştir. 1891 - 1885 desek = 6 yıl. yani bu fotoğraf, fotoğraf makinesinin icadıdan 6 yıl önce çekilmiş.

seranto@
Yüz şekli ve kıyafeti sanki kız çocuğu izlenimi uyandırıyor. Düşük bir ihtimal bence. Bir de 3-4 yaşında bir bebek gibi. 1885 falan fotoğrafı bu kadar net ve sepya tonunda olamaz gibime geldi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2014, 16:44

YORUM EKLE
YORUMLAR
dilek
dilek - 6 yıl Önce

bence de değil çünkü üzerindeki kız çocuğu elbisesi