Söke'de canavar söylentisi yine alevlendi

AYDIN’ın Söke İlçesi’ne bağlı Burunköy’de bir çobanın koyunlarının parçalanmasıyla gündeme gelen canavar söylentisi, daha sonra küçük yabani bir yavrunun ölü bulunmasıyla yeniden alevlendi. Çoban köpeklerinin boğarak öldürdüğü yaklaşık 15 günlük yavrunun, kedigillerden bir canlı olabileceği belirtildi.

Söke'de canavar söylentisi yine alevlendi
Aydın’ın Söke İlçesi’nde hayvancılık yapan Turan Cengiz, canavar olduğunu iddia ettiği yaratığın 25 küçükbaş hayvanını telef ettiği, köpeğini de parçalayarak öldürdüğünü söyledi.

Söke’ye bağlı Burunköy sırtlarında görüldüğü iddia edilen kızıl-boz renkteki canavar, köylülerin korkulu rüyası oldu. Yaratık, hayvancılıkla uğraşan Turan Cengiz’in 25 küçükbaş hayvanını telef etti, çoban köpeğini parçalayarak öldürdü. Yaşanan olay sonrası Turan Cengiz, elinde tüfeği ve gece lambası nöbet tutmaya başladı. Canavar ile göz göze geldiğini belirten Turan Cengiz, tüfeği ile çok sayıda ateş ettiğini ancak vuramadağını söyledi.

Gördüğü canavarın boyunun yaklaşık 80 santimetre, ağırlığının ise 60 kilodan fazla olduğunu söyleyen Turan Cengiz, “Hayvanlarımı öldüren canavar, köpeğimi de yedikten sonra beni daha çok tedirgin etti” dedi.

Kimsenin kendisine inanmayacağını düşündüğü için yetkilere bilgi vermediğini kaydeden Cengiz, “Zararım büyük. Derdimi kime anlatayım. Çevremizde sürüyle çakal, tilki gördük. Ancak bu yaşıma kadar köpekleri canlı canlı yiyen bir canlıyı düşünmek bile insanı tedirgin ediyor” diye konuştu.
Günlerce nöbet tutulmasına karşın yırtıcı hayvanın izine rastlanamadı. Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) bölgede foto kapanlar kurdu, ama sonuç alınamadı. Köy halkı arasında ise bir canavarın varlığından söz edilir oldu.

Canavar söylentisi, geçtiğimiz günlerde çoban köpekleri tarafından yabani bir yavrunun öldürülmesiyle yeniden gündeme geldi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, bulunan ve 15 günlük olduğu tahmin edilen kedi görünümlü hayvanın fotoğrafını çekerek Orta Doğu Teknik üniversitesi (ODTÜ) Biyoloji Laboratuvarı ile irtibata geçtiklerini söyledi. Sürücü, "Çobanlar köpeklerin böyle bir canlıyı öldüğünü haber verince bölgeye geldik. Kediye benzeyen bu yavrunun fotoğrafını çekip ODTÜ Biyoloji Laboratuvarında Doç. Dr. Can Bilgin’e gönderdik. Hocamız fotoğraflardan tespitin zor olacağını, kedigiller familyasında tüm yavruların birbirine benzediğini söyledi. 

Türünün kesin olarak belirlenmesi için doku örneği istedi. Bugün doku örneğini alarak DNA örneği çıkarılması için ODTÜ’ye gönderdik. Tahminlerimize göre bu yavru bir ’kara çakal’a ait. Çevredeki çobanlar zaman zaman bölgede kara çakal gördüklerini söylüyordu" dedi.

Çevredeki köylüler ise yavrunun geçtiğimiz yıl Burunköy’de Turan Cengiz’e ait çobanları parçalayan canavarın yavrusu olduğunu öne sürdü.
Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2013, 19:30

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fevzi
Fevzi - 6 yıl Önce

şunun videosunu veya en azından fotoğrafını ekleseniz daha güzel olacak.

ali ksan
ali ksan - 6 yıl Önce

bu ne şimdi

Onur Cihan
Onur Cihan - 6 yıl Önce

ilginç