Reyhanlı'nın asıl faili yakalandı

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıların asıl faillerinden biri yakalandı. Vali Celalettin Lekesiz, iki kişinin arandığını belirterek, vatandaşlardan emniyet güçlerine yardımcı olmalarını istedi.

Reyhanlı'nın asıl faili yakalandı
HATAY - Reyhanlı ilçesinde hafta sonu meydana gelen patlamalarla ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Saldırılarda kullanılan iki minibüsü satın aldığı iddia edilen Mehmet G. gözaltına alındı.

Bu gelişmenin ardından kameraların karşısına geçen Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, olayın asıl faillerinin yakalandığını söyledi.

Vali Lekesiz, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirterek, “12 kişiden 8’i adli makamlara sevk edildi, bu kişilerden 4’ü tutuklandı. Gözaltında olan 4 kişi daha var” dedi.

Saldırının asıl faillerinden birinin dün gece yakalandığını açıklayan Lekesiz, şöyle konuştu:

“Dün gece saat 23.40 olayın aslı faillerinden olan M.G. yakalanmıştır. 4 kişi, Suriye’ye geçmek üzere Samandağ’a geçmiş, kaçmayı başaramayarak birkaç gün arazide saklanmıştır. Denizden ve karadan alınan güvenlik tedbirleri nedeniyle kaçmayı başaramadılar. Gözaltındaki M.G., D.Ö ve Y.B. ilimiz nüfusuna kayıtlıdır.”

'ARANAN ZANLILARI SAKLAMAYIN'

Vatandaşlara çağrıda da bulunan Lekesiz, “Olayın asıl faillerinden olan D.Ö. ve Y.B. aranmaktadır. Bu kişileri bilmeden de olsa saklamanın, korumanın terör örgütüne üye olanlara yardım ve yataklık etmek olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sevginin, barışın ve hoşgörünün merkezi olan ilimizde yaşayan değerli vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için yerleşim yerlerinde veya kırsalda karşılaştıkları şüpheli şahıslarla ilgili süratle güvenlik birimlerimize haber vermeleri önemlidir" dedi.

Vali Lekesiz, olayla ilgili ellerinde net bilgi olduğunu belirterek, "Bunların hepsiyle ilgili son derece net ve somut bilgiler var. Ama bunların kamuoyuyla açıklanmasını doğru bulmuyoruz. Ancak kamuoyunun şunu bilmesinde yarar var ki bunların neyi nereden aldıkları, nerede sakladıkları son derece açıktır" diye konuştu.

Lekesiz, "3 istihbarat elemanının arandığı" iddialarına ilişkin ise "Olayın asli failleri olarak aradığımız D.Ö. ve Y.B. Ancak olayın tali faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz başka arananlar da var. Onlar da aranıyor" dedi.

'SAKİN OLUN, DEDİKODULARA İTİBAR ETMEYİN'

Böylesi organizasyonları gerçekleştirenlerin tehdit, korku ve sabotaj suretiyle kaos ve kargaşa ortamı oluşturmayı amaçladığını ifade eden Lekesiz, "Lütfen halkımız sakin olsunlar. Bu tür değerlendirmelere, söylentilere ve dedikodulara itibar etmesinler ve paylaşılması gereken bilgileri de güvenlik güçlerimizle paylaşsınlar" diye konuştu.

Vali Lekesiz, bir soru üzerine, gözaltına alınanlar arasında Suriye vatandaşı olmadığını da dile getirdi.

ERDOĞAN 'ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK' DEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’ye gitmeden önce yaptığı açıklamada, "Elimizdeki belgeler, bilgiler... Süreç devam edecek. Gelene kadar da çok şeyler değişecektir" demişti.

ÜÇ KİŞİ İÇİN TUTUKLAMA TALEBİ

Öte yandan, daha önce gözaltına alınan ve emniyetteki sorguları tamamlanan zanlılardan 4'ü Adana Adliyesi’ne getirildi. Cumhuriyet Savcısı tarafından sorgulanan zanlılardan 1'i serbest bırakılırken, 3'ü tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Patlamalarla ilgili gözaltına alınan 12 kişiden 4’ü tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs’ta art arda iki bombalı araç infilak etmişti. Olayda 51 kişi yaşamını yitirirken, 60’tan fazla kişi de yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2013, 19:09

YORUM EKLE