Referanduma gidebiliriz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı heyeti ile yaptığı görüşmede, "Gezi Parkı'na yönelik projenin İstanbul halkına sorulabileceği, konuya ilişkin olarak İstanbul'da referandum yapılabileceği" teklifini sunduğunu bildirdi.

Manşet 12.06.2013, 22:56 13.06.2013, 03:44
Referanduma gidebiliriz
Başbakan Erdoğan dün Ak Parti Genel Merkezi’nde 11 kişiden oluşan Gezi Parkı heyeti ile yaklaşık 4.5 saat süren bir toplantı yaptı. Heyettekiler tek tek, eylemler sırasında yaşananları ve eylemcilerin beklentilerini anlattı.
Erdoğan ise Gezi Parkı projesini yerel seçimler öncesi halka anlattıklarını ve buna halkın onay verdiğini dile getirdi. Projenin yerel seçimlerin sonrasına kalması talebine karşılık olarak İstanbul’da bir referandum yapılabileceğini kaydeden Erdoğan referanduma gitme önerisini yetkili kurallarına götürebileceğini belirtti.
Ak Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik ise toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında, Erdoğan’ın  görüşmede, “Gezi Parkı‘na yönelik projenin İstanbul halkına sorulabileceği, konuya ilişkin olarak İstanbul’da referandum yapılabileceği” teklifini sunduğunu bildirdi.  Çelik şunları söyledi:

Kıyamete kadar eylem olmaz

“İstanbul halkına konuyu referanduma götürebiliriz. İstanbul halkına soracağız. Olup biteni kabul ediyor musunuz? Yapılsın mı yapılmasın mı? Hangi yönde karar verirse demokrasilerde öpüp başımıza konulur. Referandum seçeneğini ilgili kurullarımıza götüreceğiz. O gezi parkı boşaltılsın, normale dönsün. Esnaf zarar gördü otelciler zarar gördü. Ülkemizin imajı ile ilgili nahoş durumlar ortaya getiriyor. Barışı dostluğu önemliyse lütfen çağrıma ses verin kulak verin.”
Çelik “Eylemin bitirileceğine dair mesaj aldınız mı?” sorusu üzerine “Gezi parkında kıyamete kadar uzun boylu eylemin sürmesi kabul edilmeyecektir. İyi niyet adımı atıldıktan sonra. Gençlerin Gezi Parkı’nı boşaltacaklarını düşünüyorum. Kötü niyetliler doldurmaya çalışırsa güvenlik güçleriyle karşı karşıya kalacaklardır. Biran önce boşaltmaları gerekmektedir. Hayatın normale dönmesi lazım” dedi.
Referandumun Taksim Meydanı ile ilgili olmayacağını Gezi Parkı ve Topçu Kışlası ile ilgili olacağını belirten Çelik, referandum seçeneğine toplantıya katılanların yüzde 90’unun olumlu baktığını dile getirdi.
“Referandum İstanbul’un tamamında mı yapılacak?” sorusu üzerine Çelik, “İstanbul’un tamamında da yapılabilir. Biz halka giderken seçenekten kaçmayız. Beyoğlu’nda da yapılmasına varız İstanbul’un tamamında da varız. Halka soru sorulmasından rahatsız olmayız. Halk ‘hayır arkadaş’ diyorsa ona uyarız” dedi.  Toplantıda yaşam tarzlarına yönelik endişeler anlatılıp anlatılmadığıyla ilgili soru üzerine Çelik, “Endişeleri dile getirenler oldu. Ben söylüyorum diyen olmadı. Halkın sesi duyulmuştur. Başbakan adına söylüyorum. Makul, mantıklı talepleri olan insanlara yüreğimiz, gönlümüz, kapımız açık olacaktır” ifadelerini kullandı. Çelik, Gezi Parkı’yla ilgili gelişmelere göre Ankara ve İstanbul’daki mitginlerden vazgeçilip vazgeçilmeyeceği ile ilgili bir soru üzerine mitinglerin yapılacağını kaydetti.
‘Gezi park olarak kalmalı’

 İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. İpek Akpınar ise heyet adınan görütşmenin ardından yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Pek çoğumuz burada kapıda tanıştık. Diyaloğa inanan kişiler olarak bir iletişim kanalı açıldığını düşünüyoruz.  Bizler kimsenin sözcüsü, kimsenin temsilcisi değiliz. Bireyler olarak, sorumlu vatandaşlar olarak buradayız.  Bugüne kadar sunulan taleplerin bilincindeyiz. Gezi Parkı’nın park olarak kalmasının, şiddetin durdurulmasının ve sorumluların soruşturulmasının vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz. Şiddetin tamamen sona erdirildiği bir ortamda katılım sürecinin devam etmesini ümit ediyoruz. Gezi Parkı’nın bu bağlamda bir örnek teşkil etmesini bekliyoruz, umut ediyoruz. Hükümetin konuşulan çözümleri ile ilgili herhangi bir yetkimizin olmadığını söyledik. Kişisel görüşlerimizi bu akşam açıklamayacağız, yarından (bugün) itibaren hepimiz daha serbest olacağız.

İşte11 kişilik heyet
- Selva Gürdoğan (Mimar, İTÜ)
- Ahmet Mümtaz Taylan (Tiyatro sanatçısı, oyuncu)
- Nil Eyüpoğlu (Üniversite öğrencisi)
- Kutluğ Ataman (Yönetmen)
- Bülent Peker (Ak Parti teşkilatı üyesi, Erdoğan’a eleştirel bir mektup yazmıştı)
- Betül Tanbay (Akademisyen)
- Hale Çıracı (Akademisyen)
- Rümeysa Kiger (Sanat yönetmeni)
- Zülfikar Kürüm (Yayıncı)
- İpek Akdemir (Akademisyen)
- Zehra Öney (Sosyal medya uzmanı)

Heyette yer alan ilginç bir isim!
Başbakan’la Gezi Parkı konusunda görüşen heyette bulunan isimler arasında, Emek Sineması’nı yıkan projenin sahibi ve uygulayıcısı inşaat firması Kamer İnşaat’ın ortaklarından Levent Eyüboğlu’nun kızı Nil Eyüboğlu da bulunuyor.  Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait binayı kiraladıktan sonra Grand Pera adlı bir proje kapsamında on binlerin tepkisine rağmen Emek Sineması’nı yıkan Kamer İnşaat’ın yöneticisi
Levent Eyüboğlu, twitter hesabında 4 Haziran’da kızının Huffington Post’un Fransızca edisyonunda Gezi Parkı olaylarıyla ilgili kaleme aldığı bir yazıyı paylaşmıştı. Nil Eyüboğlu, polisin 31 Mayıs ve 1 Haziran’da yaptığı müdahaleleri eleştirdiği “Erdoğan kendinin düşmanı” başlıklı yazısında, Gezi Parkı’nda hâkim olan saygı ve hoşgörü ortamına da vurgu yapmıştı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

‘Tek tek konuştuk’
Heyetteki isimlerden Kutluğ Ataman da NTV’ye yaptığı açıklamada, görüşmede, Gezi’nin geleceğinin ne olması gerektiği konusunda tartışma ya da pazarlığa girmediklerini, kendilerini bu noktada görmediklerini ve böyle bir yetkilerinin olmadığını söyledi. Görüşmenin uzamasının 11 kişinin kendi kişisel gözlem ve deneyimlerini aktarmasından kaynaklandığını söyleyen Ataman, Başbakan ve kurmaylarının, referandum ve benzeri konuların demokratik işleyiş içinde partinin yetkili kurullarında tartışılması gerektiğini söylediklerini ifade etti.
Aktardıkları deneyimlerle ilgili bazı konulara Erdoğan’ın kişisel olarak yanıt verdiğini belirten Ataman, görüşmede Atatürk Kültür Merkezi’nin de gündeme geldiğini, AKM’nin yapısı ve binanın durumunun konuşulduğunu aktardı. “Benim anladığım, AKM kalsa da kalmasa da orada bir AKM olacak” diyen Ataman, gündemdeki diğer konulara çok girilmediğini, kişisel olarak, Gezi Parkı’ndaki kişilerin seçtikleri insanların bu yöndeki soruları sorması gerektiğini düşündüğünü aktardı.

‘24 saatte bitirilsin’ 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün ilk olarak MYK üyeleriyle Gezi Parkı eylemlerini değenlendirdi. Yaklaşık 3,5 saat süren toplantıda eylemlerin daha önce planlandığı ve yurtdışı bağlantılı olduğu üzerinde duruldu. Özellikle “Erdoğan’ı düşürmeye yönelik” özel bir çalışmanın yürütüldüğünün dile getirildiği toplantıda uluslararası bağlantılarıyla ilgili bilgiler ele alındı. “Uluslararası finans ve medya bu işin arkasında.  1 haftaya bitmesini bekliyoruz” diyen Erdoğan, dün Taksim’deki esnafın sıkıntılarını anlatmak için randevu isteyen TESK heyetine ise Ankara ve İstanbul’daki eylemcilerin verdiği zararları gösteren görüntüleri izletti.
Erdoğan, eylemlerin 24 saat içerisinde bitirilmesi için İçişleri Bakanı’na talimat verdiğini de belirterek, “Yumruğa karşı yumruk sallamadık. Ama bundan sonra güvenlik güçleri daha farklı davranacak.  Umarım bir an önce akıllarını başlarına alırlar. Yapılanların hesabını verecekler. Lütfen esnaf da uyanık olsun. Faiz lobisinin çıkarları onlarınkiyle örtüşmüyor” diye konuştu.
Sanatçılarla buluştu
Erdoğan, dün Genel Merkez’de Hasan Kaçan ve Necati Şaşmaz’la da görüştü.  Erdoğan, bugün de Hülya Avşar ile bir araya gelecek. 

Erdoğan kimlerle görüştü...
 Ahmet Mümtaz Taylan (Tiyatro oyuncusu ve yönetmen): Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği’nin (DETİS) kurucu üyesi ve seçilmiş ilk genel başkanı oldu. Taylan Leyla ile Mecnun dizisinde “İskender” rolünde oynuyor.

 Prof. Dr. Betül Tanbay (Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi): Türk Matematik Derneği’nin ilk kadın başkanı. Taksim Gezi Parkı eylemleri ile gündeme gelen Taksim Platformu üyesi.

 Prof. Dr. Hale Çıracı (İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi): Beyazıt Meydanı Yarışması II.’lik Ödülü (1988) sahibi. “Tarihsel Gelişim Sürecinde Beyoğlu” kitabı yazarlarından. 

İpek Akpınar: (İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde akademisyen)

 Kutluğ Ataman (Yönetmen): Karanlık Sular (1994), Lola + Bilidikid (1998), İki Genç Kız (2005), Aya Seyahat (2009), Aya Seyahat (2009) filmleriyle birçok ödülün sahibi olan Ataman, twitter’dan “Gezi’ye duyarlı sanatçı olarak davet edildim. Doğru bildiklerimi samimiyetle ifade etmek görevim. Kimseyi temsil etme hakkını kendimde görmem” demişti.

 Rumeysa Kiger (Sanat yönetmeni, kültür-sanat yazarı): Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu. Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yüksek lisans öğrencisi.

 Selva Gürdoğan (Mimar): Bir süre ABD’de çalıştıktan sonra Türkiye’ye geldiği belirtilen Gürdoğan’ın başörtüsü nedeniyle İTÜ’den ayrıldığı iddia ediliyor.

 Zehra Öney (Sosyal medya uzmanı): Mobil marketing ve reklamcılıkla ilgileniyor. Twitter’dan “Aslında Gezi Parkı olayları iletişimde ‘mobil insanların’ önemini gösterdi. Bundan sonra bütün iletişimin bu ‘mobil insanlar’ üzerinden gideceğinin sinyallerini gördük” ifadelerini kullandı.

 Zülfikar Kürüm (Öğrenci): Facebook’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde okuduğu ve Kaplan Film’de çalıştığı bilgisi yer alıyor.

 Bülent Peker (Yatırımcı-danışman): Başbakan Erdoğan’a hitaben Gezi Parkı olaylarına ilişkin mektup yazan Peker, Radikal’de yer alan açıklamasında “Ak Parti teşkilatları içinde fiili bir görevim veya sorumluluğum olmadı. Fakat yerel yönetimlerde ve AB kurumları nezdinde ulusal ve uluslararası düzeylerde temsiliyetlerim oldu” ifadelerini kullanmıştı.

Gezi parkı'ndan ilk tepkiler: 'Referandum istemiyoruz' Haberi için tıklayın>>>

Erdoğan Gezi için süre verdi haberi için>>>

Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 08 Mart 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 13:20
İkindi 16:33
Akşam 19:09
Yatsı 20:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 28 58
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 28 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 28 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 27 34
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kayserispor 27 31
15. Kasımpaşa 27 29
16. Başakşehir 28 29
17. Rizespor 27 28
18. Ankaragücü 27 26
19. Erzurumspor 27 26
20. Denizlispor 27 24
21. Gençlerbirliği 27 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 25 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 25 44
7. Tuzlaspor 25 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 25 34
10. Ümraniye 25 34
11. Bandırmaspor 25 32
12. Boluspor 25 29
13. Menemenspor 25 27
14. Adanaspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 25 22
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 25 7
Takımlar O P
1. Man City 28 65
2. M. United 28 54
3. Leicester City 28 53
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. Tottenham 27 45
7. West Ham 26 45
8. Liverpool 28 43
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 28 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Newcastle 27 27
17. Brighton 27 26
18. Fulham 28 26
19. West Bromwich 28 18
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 25 59
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 26 54
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 26 45
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Athletic Bilbao 25 33
9. Celta de Vigo 26 33
10. Granada 26 33
11. Levante 26 32
12. Valencia 26 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 26 20