Önder'den yasaklanan 'Nymphomaniac' filmi için önerge!

Sırrı Süreyya Önder, yasaklanan 'Nymphomaniac' filmiyle ilgili Meclis'e soru önergesi verdi.

Önder'den yasaklanan 'Nymphomaniac' filmi için önerge!

Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, kamuoyunda tartışmalara neden olan Lars von Trier'in 'Nymphomaniac' filminin gösteriminin yasaklanmasını Meclis gündemine taşıdı. Önder, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde "Kurul bir değerlendirme ve sınıflandırma kurulu yerine bir sansür kurulu olarak mı işlemektedir?" diye sordu.


CİNSELLİK SAHNELERİ ELEŞTİRİLMİŞTİ


Lars von Trier'in yönetmenliğini yaptığı 'Nymphomaniac' filmi özellikle cesur cinsellik sahnelerinden dolayı tepki çekmişti. Sadece Türkiye de değil dünyada bir çok kesim tarafından eleştirilen film, festivaller vasıtasıyla İstanbullu izleyiciler tarafından ilgiyle izlenmişti.

"14 MART'TA VİZYONDA OLMASI BEKLENİYORDU"


Sırrı Süreyya Önder tarafından verilen soru önergesi şöyle:

"Sinema Filmlerini Değerlendirme ve Sınıflandırma Üst Kurulu 14 Mart 2014'te vizyona girmesi beklenen Lars von Trier'in 'Nymphomaniac' adlı filmi hakkında 'ticari dolaşıma ve gösterime giremez' kararı vererek filmi yasaklamıştır.

Filmin yasaklanma gerekçesi ilgili yönetmeliğin 11. Maddesi'ne ("Bakanlık bünyesinde oluşturulan Kurullar sinema filmlerini gösterim ve iletim biçimlerini de dikkate almak suretiyle kamu düzeni, genel ahlak, küçüklerin ve gençlerin ruh ve beden sağlığının korunması, insan onuruna uygunluk ve Anayasada öngörülen diğer ilkeler doğrultusunda değerlendirir.) dayandırılarak verilmiştir. Bu bağlamda;

"NEDEN +18 SINIRI GETİRİLMEDİ?"


Filmin yasaklanma gerekçesinin dayandırıldığı madde Kurul üyeleri tarafından nasıl yorumlanmıştır ve filmin bu maddede belirtilen ilkelere aykırılığı nasıl tespit edilmiştir? Bu karar verilirken gözetilen ölçütler nelerdir?

Filme +18 yaş sınırlanması getirilebilecekken filmin ticari gösterimi ve dolaşımı yasaklanmıştır. Kurul filmin reşit olan bireyler için hangi açıdan sakıncalı olduğuna karar vermiştir?

Kurul'un sanatta ifade özgürlüğü hakkını korumak yükümlülüğü var mıdır? Varsa bu hakkı nasıl korumaktadır?

Kurul bir değerlendirme ve sınıflandırma kurulu yerine bir sansür kurulu olarak mı işlemektedir?"

Yasaklı film Nymphomaniac fragmanı izle
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2014, 17:09

YORUM EKLE