Öğrenci parasıyla rektöre BMW!

YÖK’ün elektronik bilgi paylaşım portalını hedef alan RedHack, birçok üniversite ile ilgili yolsuzluk kayıtlarını ele geçirerek yayımladı

Öğrenci parasıyla rektöre BMW!

 Türk Hacker Platformu RedHack, yılbaşı gecesi ODTÜ’de yaşanan olayları protesto için siber saldırı düzenlediği YÖK’e önceki gece saat 04.30’da ikinci kez saldırdı ve üniversitelerde yaşanan yolsuzluklarla ilgili “gizli” ve “çok gizli” ibareli belgeleri Twitter’da yayımladı. YÖK’ün elektronik paylaşım sistemi “ebys.yok.gov.tr” adresini hackleyerek, 60 binin üzerinde dokümanı ele geçirdiğini duyuran grup, twitter hesabından, “Belgeleri ayıklıyoruz. Üniversitelere baskı sürerse ‘sansürsüz’ açıklarız. Hak yiyen Hack yer. Bizi bekleyin” yazdı.

Grup, daha sonra da “YÖK’ün ‘Binlerce dosyaya HALK ADINA el konmuştur” ifadelerini kullanarak, hacklenen sitenin linkini paylaştı.

Göktepe anıldı
Hacklenen sayfada, RedHack’ın, öldürülen gazeteci Metin Göktepe ve Zonguldak’ta yaşamını yitiren 8 madenci ile ilgili mesajları yayımlandı. RedHack’in açıkladığı belgelerdeki yolsuzluk iddiaları, özetle şöyle:

MAL ALIM YOLSUZLUĞU: Giresun Üniversitesi ile ilgili YÖK’e gönderilen soruşturma raporunda, bir cihaz için kurulumu yapılmadan 664 bin 34 TL ödendiği, Kalkınma Bakanlığı’nın 83 kalem makine teçhizat alımı için tahsis ettiği 2 milyon 832 bin TL’lik ödenekle sadece 9 kalem makine alındığı iddialarına yer verildi.

AOÇ YOLSUZLUĞU:
Gazi Üniversitesi ile ilgili 2008’de inceleme başlatan YÖK’e gönderilen belgede, Atatürk Orman Çiftliği ( AOÇ) arazisine iş merkezi ve konut yapılmak üzere çıkılan ihalenin “iktidara ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yakın” olduğu ileri sürülen Kuzu İnşaat firmasında kaldığı ve ihalenin yüzde 42,6 ile sonuçlanmasına karşılık eski Rektör Prof.Dr.Kadri Yamaç’ın bizzat devreye girerek üniversitenin payını yüzde 40’a düşürdüğü iddiası bulunuyor.

535 BİNLİK VURGUN:
Uludağ Üniversitesi’nin, öğrencilerin ödediği harçların 535 bin TL’lik kısmını doğrudan üniversite bütçesine aktarıp kayıt altına alması gerekirken, usulsüz olarak Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı‘na aktardığı belirtiliyor. Rektörlüğün harçları bağış gibi göstererek aktarımı yaptığı, temizlik ihalesinde de 12 milyar 112 milyon 530 bin TL’lik yolsuzluk yaptığı iddia ediliyor.

6 PASSAT 1 BMW:
İstanbul Üniversitesi’nin Ziraat Bankası Beyazıt Şubesi ile yaptığı protokol gereğince bankadan aldığı 1 milyon 537 bin TL’lik nakdi yardımın üniversite bütçesine aktarılmadığı, Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet’in de promosyonlar karşılığı 431 bin 936 lira değerinde 6 Passat marka otomobille, 323 bin 501 liralık 1 BMW otomobil araç bağışını bütçe kalemine yazmadığı ifade ediliyor.

İKİ REKTÖRE SUÇ DUYURUSU:
Hacettepe Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer’in, bir önceki rektör Prof. Dr. Uğur Erdener ve ondan önceki rektör Prof. Dr. Tunçalp Özgen hakkında YÖK’e yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu belirtiliyor.

SAHTE BELGEYLE AKADEMİSYEN:
Kastamonu Üniversitesi’nde C.A. isimli birinin sahte diplomayla önce öğretim üyesi, daha sonra meslek yüksek okuluna Bilgisayar Teknolojileri Bölüm Başkanı yapıldığı belirtiliyor. 
HARÇLAR Audi A8’e: Fırat Üniversitesi ile ilgili yayımlanan belgelerde ise öğrenci harçlarının yatırıldığı Vakıf Bankası’nın verdiği promosyon gelirlerinin 480 bin TL’lik kısmının üniversitenin eski rektörü Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl için alınan Audi A8 marka araca harcandığı ifade ediliyor.
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2013, 12:35

YORUM EKLE