Mehmet Eymür tanık olarak dinlendi

Malatya'daki Zirve Yayınevi davasında, eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür'ün tanık olarak ifadesine başvuruldu..

Mehmet Eymür tanık olarak dinlendi
İSTANBUL

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin dava kapsamında, eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür'ün tanık olarak ifadesine başvuruldu.

Mehmet Eymür, Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlere ilişkin davanın görüldüğü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talimatıyla İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yapılan ara celsede tanık olarak dinlenildi. 

Duruşmaya, davanın tutuklu sanıklarından eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon'u temsilen avukatlar Dilek Helvacı ile İlkay Sezer ile müştekilerin avukatı Nalan Erkem de katıldı.

Görev yaptığı dönemde yanında çalışan özel kuvvetlere mensup subay ve astsubaylarla diyalogları bulunduğunu belirten Eymür, şu bilgileri verdi: ''Bildiğim kadarıyla bu yapı, 3 ana unsurdan oluşmaktadır. Bunlar, sivil unsur Beyaz Kuvvetler, Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ve ana unsur Bordo Bereliler'den oluşan Siyah Kuvvetler'dir. Beyaz Kuvvetler, bölgelere göre oluşturulmuş, harp vukunda cephe arkası çalışmaları yapması düşünülen ve yapması gereken kısımdır. Son derece disiplinlilerdir ve ağızları sıkıdır. İtiraf edene rastlamadım. Tanıdığım özel kuvvetler mensuplarına bu hususu sorduğum zaman, bedelinin ağır olduğunu söylediler''

Hücrelerden oluşan bir yapı

Mehmet Eymür, bildiği kadarıyla ''Beyaz Kuvvetler''in, bölgelerdeki Seferberlik Tetkik Kurulları bünyesinde hücrelerden oluşan bir yapı olduğunu ve bir bölge başkanının hücreleri bildiğini, yönetip, kayıt tuttuğunu öne sürerek, ''Hücrelerde görev alan kişilerin takma isimleri vardır. Bölge başkanları Seferberlik Tetkik Kurulu'na, yani Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlıdır. Eğitimleri de Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda verilir'' dedi.

Bozlak'a suikast emri vermişti

Sivil olmayan askeri unsurlar ''Siyah Kuvvetler'' hakkında da bilgi veren Eymür, şöyle devam etti: ''Günümüzde bu yapı, Bordo Bereliler olarak bilinmektedir. Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın terörle mücadelede çok emek ve başarı sağladığını belirtmek isterim. Ancak devlet içinde denetimsiz, gizlici faaliyet olmaz. Bu kişiler çok disiplinli yetişmişlerdir. Hem iyi asker hem de iyi istihbaratçılardır. Zaman zaman, münferit, bir takım rutin dışına çıktıklarını biliyorum. Örneğin, Kaşif Kozinoğlu, zamanında yanımda çalışmaya başlamıştı. Biz geldikten bir iki ay sonra alt birimlerine Murat Bozlak ile ilgili suikast emri vermişti. Ben bunu haber aldığımda kendisine soruşturma açtım, disiplin cezası uyguladım. Uzaklaştırmayı düşündüm ancak uzaklaştıramadım. O sırada bu kişi, teşkilatım içinden dahi himaye gördü''

YORUM EKLE