Marmaray dualarla açıldı!

Asya ile Avrupa arasında, denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak, dünyanın alanındaki önemli projelerinden Marmaray'ın açılış töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yabancı konukların yerlerini almasıyla başladı.

Marmaray dualarla açıldı!

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlusa bir konuşma yaptı. Protokolün konuşmalarının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in dualarıyla Marmaray'ın açılış kurdelesi kesildi.
İstanbul Valisi Mutlu:  "Tarih şehri İstanbul; bugün insanlık tarihine, kudretli ismine layık, derin bir imza atıyor" - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş: - "Marmaray, sadece İstanbul ve Türkiye için değil, dünya için önemli bir proje"


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: Cumhuriyetin 90. yılı Marmaray ile taçlanıyor. 100. yıla bir farklı yürüyüşümüz var milletçe. Marmaray, asrın değil, asırların projesi. Marmaray, sadece İstanbul ve Türkiye için değil, dünya için önemli bir proje. Tarihe, medeniyete, barışa ve refaha yeni bir kapı açıyoruz İstanbul'dan.

TÖREN 15'TE BAŞLADI

Üsküdar Meydanı'nda gerçekleştirilen törene, Gül, Çiçek ve Erdoğan'ın  yanı sıra Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve  Romanya Başbakanı Viktor Ponta ile 8 ülkeden 9 konuk bakan katıdı. Başbakan  Erdoğan, törene katılmak üzere gelen yabancı devlet başkanlarını karşıladı.

Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine  Erdoğan, konuk başbakan ve bakanlarla birlikte saat 15.20'de tören alanına geldi.
Vatandaşlar, tören alanında Başbakan Erdoğan'a sevgi gösterilerinde  bulunarak, "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları attı. Başbakan Erdoğan da  el sallayarak vatandaşları selamladı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle  başladı.

Törene katılan vatandaşlar, ellerinde Türk ve AK Parti bayrakları  salladı. Dedeleri Kurtuluş Savaşı gazisi olan bir grup, gazi kıyafetleriyle tören  alanına geldi.
 Açılış öncesi Kıyı Emniyeti'ne ait gemiler su fışkırtıp, korna çalarak  denizde gösteri yaptı.

 Törende, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, Adalet  Bakanı Sadullah Ergin, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bilim Sanayi ve  Teknoloji Bakanı

Nihat Ergün, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali  Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Dışişleri Bakanı Ahmet  Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet  Yılmaz, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Faruk Çelik, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AK  Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  Kadir Topbaş ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da yer aldı.

 VATANDAŞLAR MARMARAY'I GÖRMEK İÇİN AKIN ETTİ

Vatandaşlar, Marmaray'ı görmek için tören alanına akın etti

Avrupa'yı Asya'ya bağlayan ve asrın projesi olarak değerlendirilen Marmaray’ın açılışına saatler kaldı. Vatandaşlar, bu proje ile İstanbul’da ulaşım sorununu büyük ölçüde çözüleceğini ve büyük bir heyecan yaşadıklarını söyledi.

Marmaray, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak. Açılış öncesi, Üsküdar'da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Marmaray'ı görmek isteyen vatandaşlar da tören alanına gelmeye başladı.

Vatandaşlar yapılan üst aramalarından sonra tören alanına alınıyor. Marmaray’ın İstanbul için çok güzel bir proje olduğunu belirten Hasan Feyzi Pütkül, şunları söyledi: “Güzel bir proje büyük bir proje buda Başbakanımıza yakışıyor.

Birinci köprüyü Tugut Özal açmıştı ona mal oldu. İkinci köprüyü Demirel açmıştı ona mal oldu. Bu projede Başbakanımıza ait bunun için tarihte kendisi minnetle anılacak. Hayırlı olsun güzel bir şey. Trafiği rahatlatacak baya bir faydası olacak. Kıymetini bilmek lazım. Onun için emeği geçenlere şükran borçluyuz. Allah razı olsun hepsinden.”
 
Marmaray’ın ülke için çok değerli, asrın projesi olduğunu söyleyen Alaattin Fırat, “Marmaray’ın Cumhuriyet'e paralel açılması ayrı bir duygu vatana millete hayırlı olsun. Tam anlamıyla ulaşım sorununu çözmese de kısmen ulaşıma faydası olacaktır.

Çünkü İstanbul devamlı büyüyor. Nüfus devamlı artıyor.” şeklinde konuştu.
Marmaray’ın açılışına geldiğini belirten İsmail Çamlı, “Sarıyer’den geliyorum.

Marmaray’ı çok merak ediyorum Asya ile Avrupa’yı iki kıtayı birbirine bağlıyor. Vatanımıza milletimize hayırlı olsun çok seviniyoruz. İnşallah devamını bekliyoruz.” dedi.

Çok mutlu olduğunu söyleyen vatandaş ise “Türkiye’nin bu kadar ilerlemesi beni çok mutlu etti özellikle geldim bu mutluluğa katılmak için ulaşım sorununu da büyük ölçüde çözeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2013, 17:21

YORUM EKLE