Kürtçe Üniversite için YÖK'e başvuracaklar

Eğitim dili "Kürtçe" üniversite için YÖK'e başvurulacak

Kürtçe Üniversite için YÖK'e başvuracaklar

 Türkiye'nin eğitim dili Kürtçe olan ilk üniversitesini kurmak için yola çıkan Mezopotamya Vakfı, Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) başvurmaya hazırlanıyor.

Kürt diline katkıda bulunacak ve anadilde eğitim verilecek bir üniversite kurulması için yola çıkan ve kurucuları arasında ünlü Kürt sanatçı Şivan Perver'in yanı sıra insan hakları savunucuları, iş adamları ve akademisyenlerin de bulunduğu, merkezi Diyarbakır'da yer alan vakıf, YÖK'e başvuru için altyapı hazırlıklarını sürdürüyor.

Bu kapsamda akademisyenlerden oluşan profesyonel bir ekiple düzenlenecek çalıştaylarla stratejik plan ve fizibilite raporu hazırlanacak.

HEDEF DİYARBAKIR'DA KÜRTÇE EĞİTİM 

YÖK'e başvuru hazırlığı ile ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Mezopotamya Vakfı Genel Sekreteri Mahmut Tuğrul, vakıf olarak Türkiye'nin ilk Kürtçe eğitim verecek üniversitesini Diyarbakır'da kurmak için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.

YÖK'e başvururken stratejik bir plan ve fizibilite raporuna ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Tuğrul, bu kapsamda bir dizi çalıştay serisi planladıklarını belirtti.

TASLAK ÜZERİNDE ÇALIŞACAĞIZ

Tuğrul, 3 Kasım'da bu çalıştaylara profesyonel bir ekiple başlayacaklarını kaydederek,"Profesyonel ekipte Türkiye'deki farklı kesimlerden akademisyenler yer alacak. Daha önce Türkiye'de aralarında rektörlük yapanların da yer aldığı 15'i aşkın profesör, 10'ün üzerinde doçent ve iş dünyası temsilcilerinin katılacağı grupla taslak üzerinde çalışacağız.

Buradan çıkan karar doğrultusunda 17 Kasım'da sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla bu taslak üzerinde çalışacağız. 24 Kasım'da ise uzman 20 kişilik bir ekiple taslağa son halini vereceğiz. YÖK'e başvuru hazırlıkları kapsamında 'mali', 'dış ilişkiler' ile 'eğitim ve araştırma' başlıklarında 3 komisyon oluşturduk. Bu süreçte kurulacak üniversite için hem gerekli mali altyapıyı hem de öğretim üyesi kadrosunu oluşturmaya çalışıyoruz."

2015'DE EĞİTİME BAŞLAYACAK

"2014'te YÖK'e başvurmayı, başvurunun onaylanması halinde de 2015-2016eğitim öğretim yılında bir fakülte ile de olsa eğitim öğretime başlamayı planlıyoruz"diyen Tuğrul, kurmayı planladıkları ilk fakültenin Kürt dili ve eğitimine yönelik olacağını belirterek, "Kürtçe eğitimin ilk ve ortaöğretimde uygulanması halinde yetişmiş öğretmen kadrosuna ihtiyaç olacaktır. Bu nedenle Kürtçe eğitim ordusunu yetiştirmek önceliğimiz olacak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 15:57

YORUM EKLE