Kepenk kapattırma suç

Diyarbakır'da esnafa zorla kepenk kapattırdığı için 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan sanık F.K. ile ilgili gerekçeli karar tamamlandı.

Kepenk kapattırma suç

DİYARBAKIR

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hazırlanan gerekçeli kararda, 13-14 Mayıs 2011 tarihlerinde Şırnak'ın Uludere ilçesinde güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada ölü ele geçirilen 12 terör örgütü mensubu için örgütün çağrısı üzerine Diyarbakır'da kepenk kapatma eyleminin gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan sanığın, ''Çamur'' adlı gizli bir tanık tarafından da teşhis edildiği belirtilen kararda, yapılan yargılama sonucunda sanığın TCK'nın 314/2. maddesinde yer alan ''terör örgütü üyesi olmak'' suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı ifade edildi.

Mahkeme, hazırladığı gerekçeli kararın ''eylemin nitelendirilmesine ilişkin kabulü'' bölümünde, yargılamaya konu eylemi şu şekilde değerlendirdi:
''Sanığın, terör örgütünün amaçları doğrultusunda yayın yapan internet sitelerinin bir gün sonraki eyleme ilişkin çağrılarına uygun olarak, iş yerlerine girip çıkmayı kolaylaştırmak, örgütsel faaliyetlerini ve kimliğini gizleyebilmek için meşru olan başka bir iş yaptığı izlenimi vermek üzere hareket ettiği, geniş bir alandaki esnafa eylem çağrıları doğrultusunda iş yerlerini açmamaları yönünde bildirimde bulunduğu ve bundan sonuç aldığı anlaşılmaktadır. 

Örgütün hiyerarşik yapısı içinde bu eylemin kararlaştırıldığı, cebir ve şiddet, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen 'kepenk kapattırma' eyleminin örgütün toplum üzerindeki etkinliğini, zorlayıcı gücünü ortaya çıkardığı ve bu suretle örgütün propagandasının da yapıldığı anlaşıldığından, sanığın eylemlerinin işleniş biçimi ve niteliğinden hareketle örgütün hiyerarşik yapısına dahil örgüt üyesi olduğu ve böylelikle sanığın terör örgütünün üyesi olmak suçunu işlediği kabul edilmiştir.''

 


YORUM EKLE