Kendi kendimizi sorgulamak zorundayız

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Hepimiz kendi kendimizi sorgulamak zorundayız. Suriye'de, Irak'ta, Myanmar'da neden insan onuru rencide olmaya devam ediyor" dedi.

Kendi kendimizi sorgulamak zorundayız
ANKARA

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ankara Arena Spor Salonu'nda düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliğinde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "İnsan onurunu rencide eden, insan onurunu aşağılayan, insan  onurunu ayaklar altına alan hiçbir söz hiçbir davranış meşruiyetini İslamdan, İslam peygamberinden asla alamaz" dedi.

Görmez, Kutlu Doğum Haftalarının her birinde yüreklerde çorak kalan bir yönü ele aldıklarını ifade ederek, bu sene insanlığın gittikçe zaaf gösterdiği çok önemli bir konuya işaret etmek istediklerini bunun için "Peygamberimiz ve İnsan Onuru" temasını seçtiklerini belirtti.

"Neden İnsan onuru" diyen Görmez, insanların bazen kendisini unuttuğunu, insana kendisini hatırlatmak gerektiğini dile getirerek, "Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerimde 'Ey insanlar siz Allah'ı unutursanız Allah da size kendinize unutturur' buyuruyor. Onun için insana zaman zaman kendisini hatırlatmak gerekir" dedi.

Hepimiz kendimizi sorgulamak zorundayız

İslam dünyasında insanın değerinin, onurunun rencide edildiğini, kırıldığını ve ayaklar altına alınmaya devam edildiğini belirten Görmez, "Hepimiz kendi kendimizi sorgulamak zorundayız. Bizim dindarlığımız neden onurumuzu yüceltmiyor. Bizim Müslümanlığımız neden kardeşlerimizin onuruna saygı göstermeyi beraberinde getirmiyor. Suriye'de, Irak'ta, Myanmar'da, dünyanın muhtelif yerlerinde Afrika'da neden insan onuru rencide olmaya, neden insan onuru ayaklar altına alınmaya devam ediyor. Bunu sorgulamak için bu özeleştiriyi yapmak için insan onuru dedik" diye konuştu.

Hiçbir ideoloji insan onuru kadar yüce değil

Dinin, devletin ve hukukun da insanın onurunu yüceltmek için var olduğunu vurgulayan Görmez, "Hiçbir ideoloji insan onuru kadar, insanlık onuru kadar yüce değildir. İnsan onurunu rencide eden, insan onurunu aşağılayan, insan onurunu ayaklar altına alan hiçbir söz hiçbir davranış meşruiyetini İslamdan, İslam peygamberinden asla alamaz" ifadelerini kullandı.

Tek bir insanın onurunun bütün insanlığın onuruna eşdeğer kabul edildiğini ifade eden Görmez sözlerine şöyle devam etti:
"Niyazım şudur, bu topraklarda birlikte yaşadığımız, bin asırdır bu toprağı vatan kıldığımız değerlerle birlikte yaşadığımız bu ülkede, hiçbir insanın, hiçbir kadının, hiçbir çocuğun, hiçbir gencin, hiçbir yaşlının onuru kırılmasın, onuru rencide edilmesin. Hatta Allah'tan niyazım odur ki 14 asır önce insanlığı onurlandıran, bugün kutlu doğum ile bütün kainatı onurlandıran Efendimiz hürmetine yeryüzünde hiçbir insanın onuru kırılmasın, insanlık onuru rencide olmasın, insanlık onuru daima yüce kalsın."

 

YORUM EKLE