Kadın sürücüler daha az kusurlu

2012 yılında gerçekleşen kazaların yüzde 47'sinde kadınlar, yüzde 49'unda ise erkek sürücüler kusurlu çıktı....İSTANBUL - Ziya AltunbaşSigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) istatistiklerine göre geçen yıl gerçekleşen trafik kazalarında...

Kadın sürücüler daha az kusurlu
2012 yılında gerçekleşen kazaların yüzde 47'sinde kadınlar, yüzde 49'unda ise erkek sürücüler kusurlu çıktı.

...

İSTANBUL - Ziya Altunbaş

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) istatistiklerine göre geçen yıl gerçekleşen trafik kazalarında kadınlar erkeklere göre daha az kusurlu çıktı. Ancak, en yüksek ortalama hasar maliyetinde kadınlar erkekleri geçti.

SBM istatistiklerinden derlenen verilere göre, 2012 yılı içerisinde erkek ve kadın sürücüler arasında gerçekleşen kazaların yüzde 47'sinde kadınlar tam kusurlu bulunurken iken, yüzde 49'unda ise erkekler tam kusurlu bulundu. Yüzde 4'lük kısımda ise Yüzde 50 - Yüzde 50'lik bir kusur dağılımı gerçekleşti.

Erkekler sürücüler arasında en yüksek ortalama hasar maliyeti 2 bin 735 lira ile 18-25 yaş arasında görülürken, kadın sürücüler arasında da yaklaşık 2 bin 800 lira ile en fazla hasar yine 18-25 yaş grubunda görüldü.


Erkeklerde en az ortalama hasar maliyeti yaklaşık 2 bin lira ile 36-40 yaş grubunda görülürken, kadınlarda ise en az ortalama hasar maliyeti 61-65 grubunda gerçekleşti.
Eksper raporuna konu olan hasarların ürün bazında dağılımına bakıldığında ise hasarların yüzde 62'si kasko sigortası kapsamında, yüzde 38 ise trafik sigortası kapsamında değerlendirildi. 

YORUM EKLE