Kaçak dizisine RTÜK'ten ceza

Salı akşamları ATV'de yayınlanan ve başrolünü Gürkan Uygun ve Berk Hakman’ın oynadığı ‘Kaçak’ dizisine RTÜK’ten ceza geldi.

Kaçak dizisine RTÜK'ten ceza

 RTÜK raporunda şu ifadelere yer verildi: “Görüntülerin şiddeti özendirici, kanıksatıcı ve yöntem gösterici nitelikte olduğu değerlendirilmiştir.

Aklın sınırlarını zorlayan dozu artırılmış şiddetin bu tür örneklerinin akılda kalıcı türden kurgulanması ve yöntem göstermesi çocukların ekran başında olduğu saatlerde yayınlanmasının, gerçek dünya ile kurguyu ayırt edemeyecek yaştaki çocukların zamanla bu tür olayları benimsemelerine ve bu olaylara karşı duyarsızlaşmalarına neden olduğu araştırmalar sonucu kabul edilmiş bir gerçektir. Görüntüleri izleyen çocukların içinde yaşadıkları dünyayı daha kötü algılamalarına neden olabileceği düşünülmektedir.”

 
SEMBOL YANILTICI
 
RTÜK raporunda, ‘Genel İzleyici’ koruyucu sembolünün kullanım biçimiyle ilgili olarak da “Bölümün başındaki ‘Genel İzleyici’ sembolünün ezbere atandığı tespit edilmiştir” dendi.
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2014, 12:33

YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut tozge
mahmut tozge - 6 yıl Önce

22 şubat 2014 cumartesi 12:26
kaçak dizisine rtük'ten ceza
salı akşamları atv'de yayınlanan ve başrolünü gürkan uygun ve berk hakmanın oynadığı ‘kaçak dizisine rtükten ceza geldi.

Nazan Tektaş
Nazan Tektaş - 6 yıl Önce

sakın yayından kalmasın