İşte paralel hakimler!

Türkiye gazetesi yazarı Balçiçek İlter, memleketine gitmek için cemaat abisinden izin alan paralel hakimleri anlatan bir maili paylaştı.

İşte paralel hakimler!

 Yazar İlter, bugünkü yazısında "Hakimler memlekete gitmek için bile ''abi''den izin alıyorlar, ne adaleti?" diye sordu.

Türkiye gazetesi yazarı Balçiçek İlter, kendisine hakim olduğunu söyleyen bir okuyucunun mailini köşesinde paylaştı.

17 Aralık operasyonuyla birlikte yargıya olan güven tartışılıyor. Yargı bağımsız ve tarafsız mı? Son operasyonlar siyasi amaç mı güdüyor? Hükümet ve paralel yapı arasında kaldığını söyleyen bir hakimin, Balçiçek İlter'e yolladığı mail tartışmalara ışık tutuyor. İşte o mektuptan bir bölüm:

ONLAR GERÇEKTEN VARLAR

''Mesleğin başında genç bir hakimim ben ve elinde kendine göre birçok fırsatı varken onları bırakıp bu mesleğe girmiş birisiyim ancak girdiğim ilk andan itibaren çok fazla hayal kırıklığı yaşadım.

Staja başladığım ilk zamandan itibaren çoğu meslektaşıma adalet duygumun sarsıldığını gördüm. Hani Başbakan'ın bahsettiği 'paraleller' var ya, onlar gerçekten varlar.... Samimi olduğum tırnak içerisinde birçok 'paralel' arkadaşım da var... Üstelik mesleğe girdiğim ilk dakikadan beri beni müthiş bir hayal kırıklığına sevk etmişlerdi. Nasıl mı?

BU HAKİMİN KARARI NE KADAR BAĞIMSIZ OLUR?

Gerçekten adaletten haktan hukuktan değil de, 'abi'sinin ve içinde bulunduğu camiadan doğrudan emir alan bir yapıdan bahsediyorum. Memleketine gitmek için dahi bağlı bulunduğu abisinden izin almak zorunda olan bir hakim savcı düşünün ki bu hakimin savcının kürsüde vermiş olduğu karar ne kadar bağımsız ne kadar sağlıklı olur?"

ARADA KALMIŞ HİSSEDEN BEN VE BENİM GİBİ BİRÇOK HAKİM SAVCI

Ağır çalışma koşulları ve maaş yetersizliğinden dert yanan hakim, mektupta yargıya olan güvenin sarsıldığını anlatıyor. İlter, hakimin endişelerini aktardıktan sonra yazısını böyle tamamladı.

(...)Ve asıl dert nedir biliyor musunuz? Bütün bunların arasında kalmış hisseden ben ve benim gibi birçok hakim savcı... 'Berlin’de hakimler var' hikâyesini bilirsiniz, bundan bir yüzyıl önce krallıkta dahi insanlar güveneceği tek yer olarak mahkemeleri görürken biz şu halde yargı kararlarının tanınmadığı günlerden geçiyoruz...

Yarın duruşmada tarafın biri çıkıp 'Ben bu mahkemenin kararlarını tanımıyorum, kardeşim' diyecek diye endişeyle bekliyorum. Şu an ülkenin şu durumunda sadece adalet duygusunu ve vicdanını her şeyin üzerinde tutan bir hakim olarak kendimi boşa çabalıyormuş gibi hissediyorum...''
        
Bir soruyla bitirelim mi? Sahi ne olacak? ''Ben, seni de, bu mahkemeyi de tanımıyorum kardeşim'' demeye başlarsa insanlar, o zaman ne olacak?

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2014, 11:53

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali BELLİYOL
Ali BELLİYOL - 4 yıl Önce

Paralel hakimler, paralelci avukatlara pozitif ayrımcılık yapıyor. Ve bunun adı, adaletin bağımsızlığı oluyor. Afyonkarahisar'daki boşanma davamda bu benim başıma geldi. Bir de hakim, Tayyip böyle istiyor diye dalga geçti.