İsrail adım atmalı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Filistin'in Uluslararası mahkemelere gitme hakkından feragat etmesi bekleniyorsa İsrail'in de başka adımlar atması gerekir" dedi.

İsrail adım atmalı


İSTANBUL

Filistin'in BM'de ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü talebi için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Filistin'in kazandığı statüyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunup bulunmayacağının sorulması üzerine, konuyu Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile ele aldıklarını söyledi.

Davutoğlu, bazı ülkelerin Filistin devletinin yeni statüyle elde ettiği hakları kullanmaması yönünde telkinde bulunduğunu dile getirerek, ''Sayın Abbas da onlara, 'karar çıktıktan sonra bunu değerlendiririz' demişti. Filistinlilerin bu haklardan feragat etmesini beklemek adil değildir. Filistinlilerden, ellerindeki bu yeni durumla doğan haklardan bir müddet için en azından feragat etmeleri bekleniyorsa, o zaman İsrail'in de başta yerleşim politikalarını durdurmak üzere başka adımlar atması gerekir" şeklinde konuştu.

"Filistin halkına yapılan zulümler açıktır" diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Uluslararası mahkemelere bu zulümleri götürmek Filistin devletinin artık yetkisi dahilindedir. Ama ne zaman, nasıl götürürler onların verebileceği bir karar. Götürmemeleri için İsrail'in atması gereken adım nedir, bunlar da yine onların vereceği karar. Ancak bir taraftan İsrail bu zulmü devam ettirecek, yerleşimlere devam edecek, Filistin tarafı da uluslararası adalete başvurmayacak, bu da makul bir beklenti değil. Bunun olması istenmiyorsa önce İsrail tarafına dönüp, 'bundan sonra bu zulümleri yapmayacaksın, Gazze'yi bir açık hava hapishanesi gibi görmeyeceksin, Gazze'ye hava saldırılarına son vereceksin, Batı Şeria'daki insanların hayatını kısıtlayan kontrollere, baskılara, baskınlara son vereceksin' demeleri lazım.''

 
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2012, 17:33

YORUM EKLE