“İftira kampanyası“

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Paris'te öldürülen kadın teröristlerle ilgili MİT'in veya diğer birimlerin isminin karıştırılması tamamıyla bir iftira kampanyasıdır" dedi.

“İftira kampanyası“

 Bozdağ, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin TBMM Adalet Komisyonu'ndaki görüşmelerinde milletvekillerinin eleştirilerini yanıtladı. Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesiyle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığını anımsatan Bozdağ, Ömer Güney hakkında terör örgütü üyesi olmak, örgüt faaliyeti çerçevesinde kasten adam öldürmeden soruşturma yürütüldüğünü kaydetti.


Yürütülen soruşturma kapsamında Fransa adli makamlarından adli yardım talebine henüz yanıt verilmediğini bildiren Bozdağ, şunları söyledi:

"Türkiye, uzunca zamandır bölücü terör örgütüyle mücadele etmektedir. Mücadelesini hukuk içerisinde yapmaktadır. Hukuk devletinin gereklerine uygun olarak mücadelesini sürdürmüştür. Bundan sonra da sürdürecektir. Devletin herhangi bir biriminin, organının hukuk dışına çıkması söz konusu değildir. Paris'te öldürülen kadın teröristlerle ilgili

MİT'in veya diğer birimlerin isminin karıştırılması tamamıyla bir iftira kampanyasıdır.
Maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasını, bu katilin arkasındaki gerçek azmettiriciler kimse bunu Türkiye ve dünya kamuoyunda deşifre edilmesi için soruşturma devam etmektedir.

Ortaya gerçekler çıktığı zaman bunlar paylaşılacaktır. Bu konuda herhangi bir gevşeme söz konusu değildir. Bütün imkanlarla bu soruşturma yürütülmektedir."
İlgili haber: Paris cinayetlerinde ‘MİT parmağı’ iddiası

'YARGI YOLU AÇIKTIR'

Polis teşkilatında görevden el çektirme olmadığını, yapılanların görev yeri değişiklikleri olduğunu ifade eden Bozdağ, "Bütün bu işlemlerin hepsi hukuka uygunluk içerisinde yapılıyor. Aykırı düşüncede olanlar için yargı yolu açıktır" dedi.
Birtakım davalarla ilgili "Başbakan'ın soruşturma yapılması yönünde talimat verdiği, savcılarla bir araya gelip planlar yaptığı" iddialarının gerçek dışı olduğunu belirten Bozdağ,

"Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın böyle bir talimat vermesi mümkün değildir" diye konuştu. Şu anda Adalet Bakanı veya Başbakan'ın belli konuda soruşturma başlatması talimatı vermesinin mümkün olmadığını, bu düzenlemeyi kaldırdıklarını anımsatan Bozdağ, HSYK ile ilgili düzenlemeyi içeren teklifin anayasaya uygun olduğunu yineledi. Bozdağ, bedensel engellilerin hakim olabilmesi için bir çalışma yapıldığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 14:18

YORUM EKLE