'Helal' gıda ürünlerinden domuz eti çıktı

Avrupa'nın iki büyük ülkesinden Norveç'te helal etiketli gıda ürünlerinde, İngiltere'de de helal etiketli tavuk sosiste domuz eti bulundu.

'Helal' gıda ürünlerinden domuz eti çıktı

 Norveç'te Müslümanlar için üretilen "helal" ya da "sadece sığır eti kullanılmıştır" etiketli gıda ürünlerinde domuz etine rastlandığı bildirildi. 

Gıda Güvenliği Kurumu Sözcüsü Ragnhild Arnesen, içlerinde at eti bulunup bulunmadığını belirlemek için test edilen et ürünlerinin yüzde 30 oranında domuz eti içerdiğini açıkladı.
Arnesen, ürünlerine helal etiketi yapıştıran Kuraas AS şirketinin söz konusu ürünleri süpermarketlerden ve restoranlardan çektiğini belirtti.
İnternet sitesinde Müslümanlardan özür dileyen Kuraas AS, domuz etinin helal etiketli gıda ürünlerine nasıl karıştığını bulmak için Gıda Güvenliği Kurumu yetkilileri ile işbirliği yaptıklarını ifade etti.
İngiltere'de de helal sosisten domuz eti çıktı
Daha önce de İngiltere'de üretilen helal etiketli tavuk sosislerinde domuz eti bulunmuş, okullara sosis satışı yapan şirket özür dilemişti.
Okullara yemek servisi veren bir firma tarafından tedarik edilen bu tavuk sosisler 15 ilkokuldaki yemekhane menüsünde yer alıyordu.
Ancak yetkililer bu sosislerin şimdiye kadar sadece bir okulda öğrencilere sunulduğunu iddia etti.
Ayrıca başka bir firma tarafından sığır eti olarak okullara tedarik edilen ürünlerde de kuzu eti ve domuz eti yer aldığı da ortaya çıktı.
Bu etin ise 18 okulda servis edildiği bildirildi.
Skandala neden olan yemek firmalarının okullarla sözleşmeleri sonlandırıldı.
Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2013, 13:38

YORUM EKLE