Gönül seferberliğinden güzel sonuçlar alıyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kış Geldi... Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye'' kampanyasının güzel sonuçlarının alındığını söyledi.

Gönül seferberliğinden güzel sonuçlar alıyoruz
GAZİANTEP

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Şahinbey Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Gaziantep Çevreyolu ile yapımı tamamlanan diğer tesislerin toplu açılış töreninde, bütün güney illerinin olduğu gibi Gaziantep'in de Suriye'de yaşanan acı hadiselerden etkilendiği dile getirdi.

Erdoğan, gerek ekonomik, ticari ve nüfus anlamında gerekse misafir edilen mülteciler bakımından Gaziantep'in tahammül isteyen bir imtihan sürecinden geçtiğini belirterek, önceki hafta Şanlıurfa'ya giderek Suriyelilerin misafir edildiği kampları ziyaret ettiğini hatırlattı.

Başbakan Erdoğan, ''Urfalı kardeşlerimiz Hatay gibi Kilis gibi büyük bir tahammül, özveri ve misafirperverlik içinde kardeşlerini muhabbetle kucaklıyor. Aynı şekilde Gaziantepli kardeşlerimizin de bu süreci başarıyla atlatacaklarına, yüz akıyla bu imtihandan geçeceklerine ben yürekten inanıyorum'' dedi.

Gönül seferberliği başlattık

Şu ana kadar Türkiye'ye 224 bin Suriyelinin giriş yaptığı bilgisini veren Erdoğan, bunların yaklaşık 67 bininin ülkesine geri döndüğünü söyledi.

Erdoğan, şunları kaydetti: ''Biz şu anda 13 çadır kent, 2 konteyner kent ve bir kabul merkezinde 157 bin 500 Suriyeli kardeşimize, ev sahipliği yapıyoruz. Kendi imkanlarıyla buraya yerleşenleri ilave ettiğimizde bu rakam yaklaşık 230 bini buluyor. İslahiye Karkamış ve Nizip kamplarında 28 bin 650 Suriyeli mülteci barındırıyoruz. Bunun yanında Suriye'de kalanlara insanı yardım ulaştırılması için yoğun gayret sarf ediyoruz.  Türkiye genelinde yürütülen bir kampanya ile Suriye'deki kardeşlerimize en azından bir çadır, en azından bir battaniye gönderebilmek için gönül seferberliği başlattık. Bunun da güzel sonuçlarını alıyoruz. İnşallah bu sıkıntılı süreç kısa zaman içerisinde sona erecektir.''

YORUM EKLE