Gezi olaylarında en son gelişmeler

İstiklal Caddesi’ndeki gruba polis müdahale etti... Polis, Taksim'e çıkmak için Şişli'de toplanan kalabalığa da müdahale etti. Ergenekon Caddesi'nde kalabalığı dağıtmak için TOMA'lar devrede... Tünel tarafında da büyük bir kalabalık var. Ara sokaklardan gelen vatandaşlar polis tarafından dağıtılıyor. Polis Taksim'e çıkan tüm yollarda barikat kurmuş bulunuyor. Beşiktaş'ta Çarşı Grubuna müdahale edildi. Öte yandan polis, doktorlar ve Çarşı Grubu'ndan sonra gazetecilere yönelik olarak gözaltı başlattı. TAKSİM’de Gezi Parkı olaylarını izleyen ve üzerinde sarı basın kartı bulunmayan gazeteciler, gözaltına alınmaya başladı. Gözaltına alınan gazetecilerden Uğur Can ile Ferhat Uludağlar serbest bırakılırken isimleri henüz belirlenemeyen 3 gazeteci gözaltına tutuluyor.

Manşet 16.06.2013, 20:52 16.06.2013, 22:19
Gezi olaylarında en son gelişmeler
Şişli Ergenekon caddesi üzerinde Gezi Parkı olaylarını protesto etmek isteyen bir grup barikatlarla yolu kapattı. Gruba TOMA'dan sıkılan tazyikli su ve biber gazı ile müdahale edildi. Grup üyeleri polise taşlarla karşılık verirken bir polis memuru yaralandı. Çevik kuvvet polislerinin de gruba taşlarla karşılık verdiği görüldü. Yaralı polis ambulansla hastaneye kaldırıldı. Grup ara sokaklara kaçarken, polisin müdahalesi sürüyor.

İstiklal Caddesi'nin Asmalımescid tarafında polis ve direnişçiler arasındaki çatışma devam ederken, 4 gazetecinin gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınanlar arasında Doğan Haber Ajansı muhabiri Ferhat Uludağlar ile, İMC TV muhabiri Okan Altunkara bulunuyor. DHA muhabiri Uğur Can ise gözaltına alındıktan hemen sonra serbest bırakıldı.

15 kişilik bir feminist grup, Taksim İstiklal Caddesi girişinde oturma eyleminde bulundu. Polis gösterinin yasadışı olduğunu, dağılmadıkları takdirde müdahalede bulunacaklarını anons ettikten sonra, oturma eylemi yapan gruba gaz bombası attı. Polisin gaz bombası sonrasında eylemciler ara sokaklara dağıldı. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarda polis ve göstericiler arasında çatışmalar devam ediyor.

 İstiklal Caddesi’nde polisle çatışan gruba çevik kuvvet polisi tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Dün akşam saatlerinden beri Taksim ve çevresinde polis ile göstericiler arasındaki arbede zaman zaman şiddetlenerek devam ediyor. İstiklal Caddesi’nde korsan gösteri yapan grubu polis önce sözlü olarak uyardı. Uyarılara aldırış etmeyen gruba çevik kuvvet polisi TOMA’dan tazyikli su sıkarak ve biber gazı atarak müdahale etti. Gruplar ara sokaklara kaçarak dağıldı. Göstericiler ile polis arasındaki gerginlik devam ediyor.

ŞİŞLİ'DE GERGİNLİK

Polis, Şişli Ergenekon Caddesi'nde toplanan gruba gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale ediyor. Caddeyi barikatlarla kapatan grup polise taşla karşılık veriyor.

SIRASELVİLER'DE ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Gezi Parkı’na dün polisin müdahalesinin ardından bugün Sıraselviler Caddesi’nde toplanan yüzlerce kişilik gruba polis müdahale etti. Polisin dağıttığı grup bir süre sonra tekrar toplandı. Bu sefer polisle anlaşan grup oturma eylemi yaptı. Göstericiler içerisinde bir grubun barikat kurması üzerine, polis anons yaparak barikatın kaldırılmaması halinde müdahale yapılacağını belirtti. Göstericilerden birkaçı polisle görüştü; polis barikatın kaldırılması şartıyla müdahale edilmeyeceğini belirtti. Barikatın kaldırılmaması üzerine polis müdahalede bulundu. Çevik Kuvvet polisleri gaz bombası atarken, TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı) göstericilere gazlı su sıktı. Göstericilerin kaçmasının ardından barikat iş makinesiyle kaldırıldı. Firuzağa Caddesi’ne doğru çekilen göstericilerin taş atması üzerine polis tekrar müdahalede bulundu. Müdahalenin adından onalrca kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan bir kişinin ise İngiliz olduğu öğrenildi. Sıraselvilerde olaylar devam ediyor.
 

NURTEPE TEM BAĞLANTI YOLUNDA POLİS MÜDAHALESİ

TAKSİM Gezi Parkı ve çevresinde çıkan olayları protesto etmek isteyen yaklaşık 100 kişilik grup Kağıthane TEM Otoyolu Nurtepe Bağlantı Yolu’nu trafiğe kapattı.

Olay yerine gelen çevik kuvvet polisleri gruplara gaz bombası ile müdahale etti. Müdahale sırasında 4 kola ayrılan gruptakiler polise taş attı. Poliste biber gazı sıkarak grupları dağıtmaya çalıştı. Ancak grupta bulunanlar atılan biber gazlarını polise geri fırlattı. Biber gazları bağlantı yolunda seyir halindeki araçların arasına düştü. Bir gösterici de yola otomobil lastiği fırlattı. Rampadan aşağı yuvarlanan lastik yola ulaşamadı.Polisin gruplara müdahalesi yaklaşık 2 saat sürdü. Müdahalenin ardından polis ekipleri ayrıldı.

NURTEPE'DE İKİNCİ MÜDAHALE

Gezi Parkı'nı boşaltmak için düzenlenen polis operasyonunun protesto eden eylemciler ikinci kez TEM otoyolu Nurtepe bağlantı yolunu trafiğe kapattı. Bunun üzerine polis gruba tazyikli su ve gaz bombaları sıkarak müdahale etti. Grupta bulunanlar da polise taşlarla saldırdı. Göstericiler yollara barikat kurarak ateşe verdi. Polisin yaklaşık 1 saat sürdürdüğü müdahale sonrası grup ara sokaklara kaçtı
 

ERGENEKON CADDESİ'NDE POLİS MÜDAHALESİ

Mecidiyeköy'den Taksim'e yürümek isteyen ve taş ve şişe fırlatan gruplara çevik kuvvet ekipleri, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Ara sokaklarda eylemcileri takip eden polisleri bazı vatandaşlar alkışlarla destek oldu, bazıları ise tencere ve tavalara vurarak gürültü çıkartarak protesto etti. Bazı polisler de kollarındaki Türk bayrağı armasını eline alarak kendilerini protesto edenlere gösterdi. Yorgun düşen bazı polis memurları ise, kaldırımlarda, yüzlerine takılı gaz maskeleriyle uyuyarak dinlenmeye çalıştı. Mecidiyeköy'de toplanarak Taksim'e yürümek isteyen yaklaşık 2 bin kişilik grup, sloganlar atarak yürümeye başladı.Bunun üzerine polis ve jandarmaya bağlı TOMA'larla göstericilerin üzerine su sıkıldı, bazı polisler ise göstericilere boya tabancasıyla akrep tabir edilen polis aracının arkasından ateş etti. Sokak aralarında göstericileri takip eden çevik kuvvet polislerine, bazı vatandaşlar alkışlarıyla destek verdi, bazıları da tencere ve tavalara vurarak protesto etti.

YOĞUN MÜDAHALE

Ergenekon Caddesinde ise çok sayıda eylemci, yola barikat kurup eteşe verdi. Polis ekipleri ise eylemci gruba biber gazı sıktı, tazyikli suyla müdahale etti. Halaskargazi caddesi'nde de çok sayıda eylemci, polise taş ve şişe fırlattı. Polis ekipleri de göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Bu bölgedeki cadde ve sokakların çoğu barikatlarla göstericiler tarafından kapatıldığı görüldü.

POLİS KALDIRIMDA UYUDU

Halaskargazi Caddesi üzerinde çevik kuvvet ekipleri göstericileri müdahale ederken, dün geceden beri çalışan bazı çevik kuvvet polisleri ise kaldırımda yüzlerindeki gaz maskelerini çıkartmadan uyumaya çalıştı. TOMA araçlarının biten su depoları itfaiye araçları tarafından doldurulurken, sıcakta terleyen polisler, yüzlerini itfaiye araçlarından akan sularla yıkadı.
Polis ile göstericeler arasındaki çatışmalar sokak aralarında devam ediyor.

'ÇARŞI'DA HAREKETLİ DAKİKALAR

Beşiktaş'ta Gezi Parkı olaylarını protesto etmek için Taksim'e çıkmak isteyen bir grubu Başbakanlık Çalışma Ofisindeki polisler kovaladı. Polisler eylemcileri Beşiktaş Köyiçi Caddesine kovaladığı sırada çarşıda kısa süreli bir panik yaşandı. Kartal heykelinin yanında bekleyen Çarşı grubu taraftarları kendilerine müdahale edileceğini sandı. Panik yaşayan çevredekiler ara sokaklara doğru kaçtı. Çarşı esnafının araya girmesiyle polisler tekrardan bekleme noktalarına geri döndü. 

NİKAHTAN ÇIKTILAR MÜDAHALENİN ORTASINDA KALDILAR

Beyoğlu'nda nikah töreninden çıkan aralarında küçük çocuklarında bulunduğu bir grup, polis ile eylemciler arasında kalınca biber gazından kaçamadılar. Nikahtan çıkanlar, Galatasaray Lisesi önünde toplanan eylemcileri Beyoğlu Tünel'e kadar kovalayan polisin müdahalesinin ortasında kalınca nereye kaçacaklarını bilemediler. Kucağında oğluyla birlikte eylemciler ve polis arasında kalan bir kadın "Allah kahretsin" diyerek oğlunu gazdan etkilenmemesi için Asmalımescit'e doğru kaçtı. Bir başka vatandaş da "Nereye geldik? Burası Türkiye değil mi" şeklinde tepki gösterdi. Polisin eylemcilere yönelik üst üste attığı gaz bombalarına tepki gösteren nikah töreninden çıkan vatandaşlar yollarını değiştirerek Tünel yerine Asmalımescit sokağını kullanarak olay yerinden uzaklaştılar. Öte yandan Polisin müdahalesiyle ara sokaklara kaçan eylemciler bir süre sonra tekrar bir araya gelerek "Her yer Taksim her yer direniş" şeklinde sloganlar atarak yürüyüşe geçiyorlar.

İZMİR'DE 10 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ 

Taksim Gezi Parkı protestocularına dün (cumartesi) akşam polis tarafından müdahalede bulunulması İzmir'de de tepki çekti. Günlerdir Gündoğdu Meydanı ve çevresinden ayrılmayan, desteklerini Birinci Kordon'daki çadırlarda sürdüren eylemciler yeniden harekete geçti.

İzmir'de dün gece yaklaşık 5 bin kişi, AK Parti Konak İlçe binasının Basmane Meydanı'na yürüdü. Bugün de saat 17.00 sıralarından itibaren Gündoğdu Meydanı'nda toplanmaya başlayan yaklaşık 5 bin kişi yürüyüşe başladı.

Birinci Kordon'dan Cumhuriyet Meydanı'na gelen topluluk, buradan da Basmane Meydanı'na ulaştı. Aralarında sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu eylemciler, meydanda Ak Parti Konak İlçe binasına zarar verilmemesi için kendileri bir zincir oluşturdu. Hükümet aleyhine slogan atan topluluğun eylemi sürerken, İzmir Emniyeti de TOMA'lar ve çevik kuvvet polisleri ile önlem aldı.

Ancak çevik kuvvet ekibi göstericilerle karşı karşıya gelmemek için ara sokakta bekledi. Bu arada meydanın etrafında dönerek yürüyüş yapan eylemcilerden bazıları, eylemler sırasında başından kurşunla vurularak ölen Ethem Sarısülük'ün fotoğrafını TOMA'ların içnideki polislere doğru gösterdi. Topluluğun eylemi sürüyor.

İzmir'de, Basmane Meydanı'na yürüyen eylemciler, bir süre burada tepkilerini gösterip, hükümet aleyhine sloganlar attıktan sonra Gündoğdu Meydanı'na geri döndü. Cumhuriyet İçin Güçbirliği Platformu'nun dün olduğu gibi yine Bayrak Mitingi düzenlemesi nedeniyle Gündoğdu Meydanı'ndaki kalabalık 10 bine yaklaştı. Bayrak Mitingi'ne katılanların müzik dinletinin ardından alandan ayrılması, diğerlerinin ise bir süre daha alanmda kalması bekleniyor. 

Çanakkale'de bir grup yolu kapattı

Çanakkale'de bir grup, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etmek amacıyla yolu trafiğe kapattı. 
İskele Meydanı'nda toplanan grup, slogan atarak oturma eylemi yaptı ve caddeyi trafiğe kapattı. Bu sırada Eceabat'tan Çanakkale'ye yolcu ve araç taşıyan araba vapurları Çanakkale İskelesi'ne yanaştı. Feribottan yolcular inerken, yolun kapalı olması dolayısıyla sürücüler otomobillerini iskeleden dışarıya çıkaramadı. Bu sırada bazı araç sürücüleri ile göstericiler arasında tartışma yaşandı. 
Bir süre GESTAŞ'a ait iskelede bekleyen araçlar, yeniden araba vapuruna alınarak merkeze bağlı Kepez beldesindeki limana götürüldü ve güzergahlarına bu şekilde devam etmeleri sağlandı. 
Bölgeye gelen Vali Ahmet Çınar, bir süre gösterileri izledikten sonra iskele meydanından ayrıldı. 
Polisin güvenlik önlemi aldığı bölgede, eylemcilerin protestosu sürüyor. 

ANTAKYA'DA 'BARIŞ VE KARDEŞLİK' ZİNCİRİ

Protestolar sırasında kafasından yaralanarak, kaldırıldığı hastanede  hayatını kaybeden Abdullah Cömert'i anmak için Antakya-Samandağı yolunda "Barış ve Kardeşlik Zinciri" oluşturuldu
Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle Hatay'daki protestolar sırasında kafasından yaralanan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Abdullah Cömert'i anmak için Samandağ ilçesinden Antakya'ya kadar "Barış ve Kardeşlik Zinciri" oluşturuldu. 
Samandağ Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup, dalından kopardıkları bir gülü, Antakya-Samandağ yolu boyunca insan zinciri oluşturarak, elden ele geçirmek suretiyle Cömert'in hayatını kaybettiği Armutlu Mahallesine kadar ulaştırdı. 
Cömert'in annesi Hatice Cömert ve Babası Ali Edip Cömert de aldıkları gülle beraber yol boyunca vatandaşları selamladı. 
El ele zincir oluşturan vatandaşlar yol boyunca "Abdullah Cömert ölümsüzdür", "Her yer Taksim her yer direniş"  diyerek slogan attılar. 
Grup gülü bıraktıktan sonra Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek amacıyla Uğur Mumcu Alanı'na geçti.

KIZILAY' DAKİ 'GEZİ PARKI' PROTESTOSUNA POLİS MÜDAHALESİ : 70 GÖZALTI

Ankara'da Gezi Parkı eylemlerine destek vermek isteyen gruba polisin müdahalisi devam ediyor. Öğle saatlerinde itibaren devam eden olaylarda 70 kişinin gözaltına alındığı, 6 polisin de yaralandığı bildirildi. Polis ekipleri, Kızılay Meydanı'na gelmek için toplanan gruplara müdahalesinin devam ettiği belirtildi.

Kaynak: Milliyet
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 08 Mart 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 13:20
İkindi 16:33
Akşam 19:09
Yatsı 20:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 28 58
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 28 51
5. Alanyaspor 28 46
6. Hatayspor 28 46
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 28 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 28 36
11. Sivasspor 27 34
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kayserispor 27 31
15. Kasımpaşa 28 30
16. Başakşehir 28 29
17. Rizespor 27 28
18. Ankaragücü 27 26
19. Erzurumspor 27 26
20. Denizlispor 27 24
21. Gençlerbirliği 27 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 25 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 25 44
7. Tuzlaspor 25 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 25 34
10. Ümraniye 25 34
11. Bandırmaspor 25 32
12. Boluspor 25 29
13. Menemenspor 25 27
14. Adanaspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 25 22
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 25 7
Takımlar O P
1. Man City 28 65
2. M. United 28 54
3. Leicester City 28 53
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. Tottenham 27 45
7. West Ham 26 45
8. Liverpool 28 43
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 28 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Newcastle 27 27
17. Brighton 27 26
18. Fulham 28 26
19. West Bromwich 28 18
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 25 59
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 26 54
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 26 45
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Athletic Bilbao 25 33
9. Celta de Vigo 26 33
10. Granada 26 33
11. Levante 26 32
12. Valencia 26 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 26 20