ESNAF MÜDAHALEDEN DE EYLEMCİDEN DE ŞİKAYETÇİ

Önceki gece eylemcilere sopalarla saldıran Beyoğlu esnafı, yaşananların işlerine zarar verdiğini belirtirken, ‘Polise atma diyorsun atıyor, eylemciye gelme, git diyorsun geliyor’ diye konuştu

ESNAF MÜDAHALEDEN DE EYLEMCİDEN DE ŞİKAYETÇİ

 Esnafın sopalarla gösterici ve gazetecilere müdahale ettiği Ayhan Işık Sokak’ta dün tedirginlik hakimdi. Olaya karışan esnaftan bazı kişiler, kendilerine küfür edildiği iddiasında bulundu. Bir esnaf ise, “Bizim eylemcilerle sıkıntımız yok. Hatta eylemcilere polis müdahale etmezse daha fazla müşterimiz oluyor” yorumunu yaptı.


TMMOB’un önceki gün Taksim’de düzenlediği gösterinin ardından, polisin eylemcilere müdahalesine, İstiklal Caddesi’ndeki bazı ara sokaklarda eli sopalı esnaf da destek verdi. Bazı eylemcileri esnafın darp etmesi tepkilere neden olurken, gergin anların yaşandığı Ayhan Işık Sokak’ta dün de tedirgin bir gün yaşandı. Esnaf, kepenklerini akşam üzerine doğru açtı. Yaşanan arbedede göstericilere müdahale edenlerden biri, daha önce benzer bir olayın yaşanmadığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Çatışma başlayınca nedense eylemciler sürekli bizim sokakta toplanıyor. Bu sokakta 1 aydır gaz, su eksik olmuyor. Sokağa çıksak boyalı mermi yiyoruz. Dün de onlara ‘Taş atmayın, bu sokağı terkedin’ dedik. Aralarından birisi çıkıp bize küfretti. Sonra da kavga çıktı zaten. Gelip dükkanımı tahrip ettiler. Burada can güvenliğimiz yok. Dükkanımı başka yere taşımayı bile düşünüyorum.”

Sosyal medyada fotoğraflarının yayımlandığını ve hedef gösterildiğini söyleyen ve soyismini vermeyerek adının Mahmut olduğunu söylemekle yetinen esnaf, “Kiralarımızı ödeyemiyoruz. 5 bin lira kira veriyorum ve yanımda 5 kişi çalışıyor. Erkenden kapatmak zorunda kalıyoruz, mağduruz” dedi.
Bir diğer esnaf ise 14 yıldır Ayhan Işık Sokak’ta nargile kafe işlettiğini belirterek, “Eylemcilerin birçoğu zaten müşterimiz. Ama bazen aralarında provokatörler oluyor. Esnafa küfretmeselerdi, kimse onlara tepki göstermezdi. Biz onlara daha önce limon verdik, kapımızı açtık” diye konuştu. Taksim’de eylem olduğu günler daha fazla iş yaptıklarını da söyleyen kafe sahibi, “Ama polise atma desen dinlemiyor, göstericiye git desen gitmiyor” diye konuştu.

TEKİN AKP’Yİ?SUÇLADI: CHP?Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Kadıköy CHP?İlçe Başkanlığı’nda gündemi değerlendirirken esnafın göstericilere olan saldırgan tutumunun, hükümetin kışkırtmasının sonucu oduğunu söyledi.

UYAP’a girişi değil, 3 gün sonra verilmesi sorun!

Adalet Bakanlığı, Gezi eylemleri sırasında göstericilere elindeki palayla saldırmasına rağmen tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan ve bu süreçte Fas’a giden Sabri Çelebi’nin hakkında çıkartılan yakalama kararının UYAP sistemine geç girdiği iddialarını yalanladı. Açıklamada, Çelebi hakkında 12 Temmuz’da verilen yakalama emrinin mahkemece onaylanmasından 43 dakika sonra tüm kolluk birimlerine gönderildiği belirtildi. Açıklama, kararın, savcılığın Çelebi’nin tutuklanması için yaptığı itirazdan 3 gün sonra verildiğini ortaya koydu.

Açıklamada Çelebi’nin gözaltı ve serbest bırakılması süreci kronolojik olarak verildi ve şöyle denildi: “9 Temmuz: Saat 14:56’da serbest bırakmaya karşı yapılan itiraz evrakı, İstanbul 30. Sulh Ceza Mahkemesine gönderilmiştir.
12 Temmuz: Saat 10:37’de İstanbul 30. Sulh Ceza Mahkemesinde itirazın reddine dair karar onaylanmış ve saat 10:43’de itiraz evrakı İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiştir. Mahkeme saat 11:17’de yakalama emrini onaylamıştır. Saat 12:00 de onayları tamamlanan yakalama evrakı dosyasına aktarılarak tüm Türkiye’de anlık olarak sorgulanabilir hale gelmiştir.
Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2013, 12:34

YORUM EKLE