Eskişehir'de "çifte başkentlik" sevinci

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Eskişehir, aynı zamanda UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Dünya Başkentliği seçilmesinin sevincini yaşıyor.

Eskişehir'de

ESKİŞEHİR

2011 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Eskişehir'in, Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecini başlattığını anımsatan Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, yetkili kurullar, Türkçe Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Zirvesi, TÜRKSOY ve Türk Konseyi'nde alınan kararlarla bunun tescillendiğini ifade etti.

Türk Dünyası Kültür Başkentliği'nin, yeni bir uygulama olduğunu belirten Koçdemir, ''2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olacağız. Önümüzdeki yıl ayrı bir başkentliğimiz daha var. O da UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Dünya Başkentliği. Haliyle biz çifte başkentliği kutlayacağız. Bu, bir açıdan önemli. Çünkü yeni bir uygulama olan Türk Dünyası Kültür Başkentliği'nin uluslararası tanınılırlığını, akreditasyon derecesini yükseltmek için UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği, tarafımızca önemli bir fırsat olarak değerlendirilmektedir'' diye konuştu.    


YORUM EKLE