Düşük ücret yüksek tansiyon

California Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırma yüksek tansiyon hastalığıyla düşük ücret arasında bağlantı olduğunu ortaya çıkardı.

Düşük ücret yüksek tansiyon
Daily Mail’in haberine göre 5.651 kadın ve erkek üzerinde üç yıl süreyle gerçekleştirilen araştırma, düşük ücretle çalışanların  tansiyonlarının yüksek ücretle çalışanşara oranla daha yüksek olduğunu ortaya koydu.Araştırmaya göre yaşları 25 ile 44 arasında değişen kişilerin maaşlarının iki kat artması halinde genç kadınlarda tansiyonun yüzde 35, genç erkeklerden ise yüzde 30 gerilediği tespit edildi. 

Araştırma, yaş ilerledikçe ücret artışının tansiyon üzerindeki etkisinin de nispeten gerilediğini ortaya koydu.Bununla birlikte ileri yaşlarda olan kişilerin gelirleri ikiye katlandığında hipertansiyon riskinin yüzde 16 oranında düştüğü belirlendi.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Profesör J Paul Leigh, yüksek tansiyonun bugüne kadar ağırlıkla yaş faktörüne bağlanmış olduğunu hatırlatarak, sonuçların kendilerini de şaşırttığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2013, 10:49

YORUM EKLE