Cumhuriyetimiz 89 yaşında

Cumhuriyetin ilanının 89. yıldönümü tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de kutlandı. Cumhurbaşkanı Gül, AKM'deki törene ilk kez eşi Hayrünnisa Gül ile katıldı.

ANKARA

Kutlamalar kapsamında ilk tören, Anıtkabir'de düzenlendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanı Anıtkabir'i ziyaret etti.

Gül'ün, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün mozolesine, üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan kırmızı beyaz karanfillerden oluşan Türk bayrağı motifli çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı

Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Bu sırada Gül, kendisine sevgi gösterisinde bulunan öğrencilere el sallayarak karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Gül, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Aziz Atatürk; bugün önderliğinizde yüce milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yıl dönümünü coşku içinde idrak ediyoruz. Her alanda kapsamlı dönüşümler gerçekleştiren, demokrasisini olgunlaştıran, insan hak ve özgürlükleri konusunda büyük mesafeler alan, ekonomisini güçlendiren, yapısal reformları sürdüren bir ülke olmanın gururuyla huzurunuzdayız. 

Cumhuriyetimizi nitelikleriyle korumak ve yüceltmek, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için vargücümüzle çalışıyoruz. Geçen 89 yılda kat ettiğimiz mesafe, Türkiye'nin, yarınları öncü bir ülke ve cazibe merkezi olarak kucaklayacağının da işaretidir. 

Cumhuriyet bayramında millet olarak hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.''

Gül'ün, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı.

Hayrünnisa Gül ilk kez protokolde

Anıtkabir'deki törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'nde kutlamaları kabul etti. Daha sonra kutlamaların adresi, Atatürk Kültür Merkezi oldu. Buradaki geçit törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu'nun bazı üyeleri ve eşleri, kuvvet komutanları, yabancı misyon şefleri ile subay, astsubaylar ve vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, tören geçişini Orgeneral Özel ile ayakta izledi. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından eşi Hayrünnisa Gül de AKM'de düzenlenen törende ilk kez Gül'e eşlik etti.  

Tören alanında vatandaşlara ayrılan bölümde izleyiciler ellerindeki Türk bayraklarıyla bayram coşkusuna katıldı.

Şahin ve Ergin'le görüştü

Bu arada tören geçişi sırasında Başbakan Erdoğan'ın şeref locasındaki yerinden bir süre ayrılarak İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüştüğü görüldü.

İstanbul'da kutlamalar

Cumhuriyet Bayramı, Ankara dışında da tüm yurtta coşkuyla kutladı. İstanbul'daki kutlamaların merkezi olan Vatan Caddesi'nde düzenlenen resmi geçit töreninde konuşan Vali Hüseyin Avni Mutlu, ''Tüm gücümüzle milli bütünlüğümüzü koruyarak, gerçek anlamda demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olmanın gereklerini yerine getirmekten hiçbir zaman vazgeçilmeyecektir. Büyük önderimizin bütün çağ ve zamanları kapsayan evrensel ilkeleri ve emanetini koruyacak olan gençlik, Cumhuriyetimizin en büyük güvenceleridir'' diye konuştu.

Vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla Vatan Caddesi'nin tören için ayrılan kısımlarının kenarlarını doldurdu. 

Bodrum'da vosvoslarla kutlama

İzmir'deki kutlamaların merkezi Cumhuriyet Meydanı olurken, vosvos marka otomobilleriyle Bodrum'a gelen 40 sürücü şehir turu atarak Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

Kayseri'de, farklı ülkelerden dağcıların katılımıyla Erciyes Dağı'na ''Cumhuriyet Zirve Tırmanışı'' yapıldı.

Akdeniz Üniversitesi Kaya Tırmanış Topluluğu da Olimpos mevkisinde kayaya dev Türk bayrağı astı.


KKTC'de kutlamalar

Lefkoşa'daki törende, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, halkın bayramını kutladı. Eroğlu, "Anavatan Türkiye'nin dünyanın en önde gelen devletleri arasındaki yerini almasından ve yapılan doğru işlerle her geçen gün daha ileriye gitmesinden mutluyuz, gururluyuz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2012, 23:48

YORUM EKLE