Clinton'dan İİT'ye işbirliği teklifi

Clinton, BM İnsan Hakları Konseyi'nin aldığı dini temelli hoşgörüsüzlükle mücadeleye ilişkin kararı konusunda İİT ile ortak hareket etme çağrısında bulundu.

Clinton'dan İİT'ye işbirliği teklifi
KAHİRE 

İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan (İİT) yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın konuyla ilgili Genel Sekreter İhsanoğlu'na bir mesaj gönderdiği belirtildi. 


Clinton, gönderdiği mesajda, İnsan Hakları Konseyi kararının hayata geçirilmesi için İİT ile ortak çalışma konusunda istekli olduklarını vurguladı. Clinton, kararı destekleyen devletler arasındaki tavır birliğinin korunmasının önemine de işaret etti. 


Clinton mesajında, İslam dünyasını rahatsız eden filme yönelik tepkiler sırasında İİT'nin sergilediği tavrı takdirle karşıladığını da kaydetti.  


BM İnsan Hakları Konseyi, yaklaşık bir yıl önce din kaynaklı şiddet ve hoşgörüsüzlükle mücadele amacıyla 16/18 no'lu kararı çıkarmıştı. İhsanoğlu'nun Temmuz 2011'de İstanbul'da düzenlediği ve Clinton ile örgüte üye ülkelerin dışişleri bakanlarının katıldığı toplantıda BM'nin kararına güçlü destek verilmişti. 

YORUM EKLE