Bu heyet 76 milyonun özeti

Akil İnsanlar Heyeti ile bir araya gelen Başbakan Erdoğan, ''Çok ince çok hassas bir tercih sürecinin ardından 76 milyonun özeti sayılabilecek bir listeyi oluşturduk'' dedi.

Bu heyet 76 milyonun özeti
İSTANBUL

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşen ''Çözüm Süreci Akil İnsanlar Heyeti İstişare Toplantısı''nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Çok ince çok hassas bir tercih sürecinin ardından farklı kesimleri, farklı düşünce dünyalarını temsil etmek suretiyle 76 milyonun özeti sayılabilecek bir listeyi oluşturduk. Oluşturmaya gayret ettik'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Akil İnsanlar Heyeti'ne ilişkin ''Kamuoyunda bu heyete 'Akil İnsanlar Heyeti' adı verildi. Bugün burada bulunan heyet, Türkiye'nin elbetteki tüm akil insanlarından oluşan heyet değildir. Bu heyeti bir özet, bir örnek, temsili bir grup olarak görmek belki daha doğru olacaktır'' dedi.

Üstendiğimiz misyon çok daha önemli

Başbakan Tayyip Erdoğan, ''Listeden, listenin ve heyetin isminden de ziyade işin magazin boyutundan ziyade üstenmekte olduğumuz misyonun çok daha önemli olduğunu, çok daha hassas zeminde yürütülüyor olduğunu özellikle hatırlatmak durumundayım'' şeklinde konuştu.

''Burada bulunan insanların ortak noktası, kangren olmuş bir sorunun çözüme kavuşmasını istemeleridir'' diyen Başbakan Erdoğan, ''Can kaybına, kan kaybına yol açan bir meselenin sona erdirilmesini dert edinmeleridir. Bu heyetin içinde ya da dışında söyleyecek sözü, önerisi, eleştirisi olan varsa dikkatle dinleriz, dinliyoruz ve hiç bir komplekse kapılmadan dinlemeye devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Kan akarken her bahane teferruattır

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin can alıcı, can yakıcı bir meselesinde her ne şekilde olursa olsun çözüm arayışlarının uzağında kalmak için hiç bir bahanenin geçerli olamayacağını belirterek, kan akmaya devam ederken her bahanenin teferruat olduğunu söyledi.

Terörün sebepleri, sonuçları, çözüm yöntemleri ve çözüm muhtevası konusunda herkesin fikir ve değer dünyasına göre farklı perspektifler ortaya koyabileceğini kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Ama hepimizin ittifak edebileceği konu; kanın durmasıdır, hakkın ve hukukun üstün tutulmasıdır, ileri demokrasinin hayat bulmasıdır. Silahı, terörü, şiddeti, çatışmayı ölümü değil, demokrasiyi, hakkı, hukuku, siyaseti,  hayatı önemseyen herkesin yapması gereken taşın altına elini koymak, sorumluluk üstlenmek, yanlış gidişe dur demektir'' şeklinde konuştu.

Bu salondakiler yürekli ve cesurdur

Başbakan Erdoğan, ''Bu salonda bulunan insanlar sadece akil değil, aynı zamanda cesurdur, yüreklidir, idealisttir, barışseverdir. Bir kere böyle bir tablonun oluşması, en başta Türkiye'yi yüreklendirmiş, milletimizi umutlandırmıştır'' ifadelerini kullandı.

Teröre oy penceresinden bakanlar var

''Bu ülkede teröre, kazanacağı veya kaybedeceği oy penceresinden bakanlar oldu ve bunlar halen de var'' ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu ülkede gençlerin ölümüne, tiraj kaygısıyla, reyting endişesiyle bakanlar oldu ve bunlar halen de var. Bu ülkede ocaklara düşen ateşe, kaybettiği ve kazandıklarıyla, kasasına giren ve çıkan parayla bakanlar oldu ve bunlar da halen var. Akan kana bakarken, kendi canlarını, kendi çocuklarını, kendi kardeşlerini gözünün önüne getirmeyip, sadece reytingini, şöhretini, imajını düşünenler oldu ve bunlar da halen var.''

Başbakan Erdoğan, ''Sadece şu son birkaç ay içinde kimi siyasetçi, kimi akademisyen ve kimi yazarların sergilediği faşizm, inanın terör örgütünün 29 yılda yaptığı tahribattan çok daha fazlasını yapmıştır'' şeklinde konuştu.

29 yıl tespiti doğru değildir

''Şunu herkes bilmeli ki Türk ile Kürt'ün tarihi son 29 yıl üzerinden özellikle '29 yıl yeterlidir' veya '29 yıldır' gibi bir yaklaşım doğru bir tarih tespiti değildir'' ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, ''Yaklaşık bin yılı bir kenara koyup 29 yıl üzerinden fitne üretenler bu kadim dostluğu, bu kadim kardeşliği anlayamazlar'' ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, ''Ortak geçmişimizi görmeyenler ortak geleceğimizi de anlayamazlar'' dedi.

Çözüme karşı olanların önerisi açıkça ölümlerin devam etmesidir

''Bu sorun, sadece iç barışımızı, toplumsal bütünlüğümüzü, huzur ve esenliğimizi tehdit etmiyor, aynı zamanda bölgesel etkinliğimizi, 2023 hedeflerimizi, büyük zorluklarla sağladığımız güven ve istikrarı da riske atıyor'' diyen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Çözümsüzlüğü çözüm görenlerin anlamadığı gerçek, bu yaklaşımın miadını doldurduğu, bu anlayışın artık sürdürülebilir olmadığıdır. Çözüme karşı olanların önerisi, açıkça ölümlerin devam etmesi, Türkiye'nin kan kaybetmeyi sürdürmesidir. Biz ülkemize ve milletimize bu faturayı ödetmek istemiyoruz. Her yıl belli sayıda şehit vermeyi, büyük bedeller ödemeyi sineye çeken, kabullenen bir anlayış, ne insanidir ne de vicdanidir.''

Başbakan Erdoğan, ''Buradaki tüm dostlarımızdan artık eserleri kadar yüreklerini de sürece koymalarını istiyoruz'' ifadelerini kullandı.

 

 

 

YORUM EKLE