Bizim sorumluluğumuz daha ağır

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu terör sorununun çözümünde her siyasal partinin sorumluluğu bulunduğunu, anamuhalefet partisi olarak kendilerinin sorumluluğunun ise daha ağır olduğunu söyledi.

Bizim sorumluluğumuz daha ağır
ANKARA 

Kılıçdaroğlu, SkyTürk 360 televizyonunda canlı yayınlanan ''Siyaset Meydanı'' programına katılarak gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.
''Çözüm süreci ve İmralı ile görüşmelerin hatırlatılması ve değerlendirmesinin sorulması'' üzerine Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin ''İmralı süreci'', ''İmralı görüşmeleri'' tanımlanmalarının kullanıldığını dile getirerek, bu ifadelere itiraz etti. 
''Ada ile mi görüşülüyor? Hayır. Orada birisi var. Neden o isim kullanılmıyor? Sayın Başbakan bilinçli olarak o isimi kullanmak istemiyor'' diyen Kılıçdaroğlu, ''Gidilip, Abdullah Öcalan ile görüşülüyor. Görüşmeyi sağlayan hükümet. Kararı veren de hükümet. Bu gerçeğin altını özenle çizelim'' ifadesini kullandı. 
Kılıçdaroğlu, sürece ilişkin yeterli bilgileri olmadığını anlatarak, basına yansıyanın, ''görüşmelere kimlerin katılacağına Abdullah Öcalan'ın karar verdiği'' yönünde olduğunu söyledi.
''Çözüm için terör örgütü üyelerinin sınır dışına çıkması'' önerisini de bir soru üzerine değerlendiren Kılıçdaroğlu, ''PKK'lılar sınır ötesine çıkarsa bir sorunumuz yok, çıksınlar. Sorun, samimi olarak bu sorunu çözecek bir irade ortaya çıktı mı çıkmadı?'' dedi. Kılıçdaroğlu, bunun sağlanabilmesi halinde terör örgütü üyelerinin Türkiye'yi terk etmesini olumlu bir sonuç olarak göreceklerini de belirtti.

''İlerde CHP bize engel oldu' demesinler''

Kılıçdaroğlu, CHP'nin, sorunun Türkiye'nin çıkarları korunarak çözülmesinden yana olduğuna işaret ederek, ''İlerde 'biz bu sorunu çözecektik, CHP bize engel oldu' demesinler diye, buyurun kardeşim çözüyorsanız, çözün. Çözün bakalım nasıl çözüyorsunuz'' dedi. 
Kılıçdaroğlu, AK Parti'ye terör sorununun çözümüne ilişkin görüşmek üzere yaptıkları ziyaretin hatırlatılması ve ''Çözüm için sizin sonuç getirecek somut öneriniz nedir?'' sorusunun sorulması üzerine ise ''Biz teklifimizi götürürken hiçbir somut öneri götürmedik. Götürmeme nedenimiz de şu; eğer bir öneri ile gidersek 'bize bu görüşü dayatıyorsunuz' anlamı çıkabilir endişesi ile götürmedik'' dedi.
CHP'nin terör sorununun çözümü için uzlaşma komisyonunun ve akil adamlar komisyonunun sonuç önerileri üretmesinden yana olduğunu belirterek, sonuç için terör örgütüyle de görüşme yapılabileceğini ancak bunu devletin kurumlarının değil, akil adamlar komisyonunun yapmasından yana olduklarını söyledi.
Kılıçdaroğlu, yapılan görüşmelerin içeriğine dair değişik kanallardan aldıkları bilgiler olduğunu ancak bu aşamada açıklamalarının doğru olmayacağını söyledi. Terör örgütünün nasıl silah bırakacağına ilişkin bir üzerine Kılıçdaroğlu, devletin hafızasını yoklaması gerektiğini, geçmişin çok iyi bilinmesinin önemli olduğunu belirtti. 

Sinop ve Samsun'da yaşanan olaylar

Kılıçdaroğlu, Sinop'ta ve Samsun'da yaşanan olayların hatırlatılması üzerine de ''Çatışmanın olduğu her alan, bizim karşı çıkmamız gereken bir alandır. Sinop'ta yaşanan olaylar sonrası partimizin Sinop milletvekilinden bilgi aldım. Ama bizim ağırımıza giden, CHP'nin çok acımasızca eleştirilmesi. Bizim belediye başkanımızın eleştirilmesi, 'olayları çıkardı' diye hem söylem hem demeç hem de haber yapılması'' dedi. 
Sırrı Süreyya Önder'in özür dilemesini önemsediğini ve özrün Önder'in olgunluğunu gösterdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
''Çünkü hepimiz hata yapabiliriz, o da hata yaptığını kabul etti ve özür diledi. Ama Sayın Başbakan da ertesi gün grup toplantısında acımasızca, 'bunları CHP çıkardı' diye suçladı bizi. Şimdi aynı olgunluğu, aynı erdemi Sayın Başbakan'dan da bekliyoruz. CHP'den ve Sinop Belediye Başkanımızdan özür dilemesi gerekir. Olayları kimin çıkardığını, sözcümüz çıktı açıkladı belgeleriyle. Bir ülkenin Başbakanı, vali kendi emrinde, emniyet müdürü kendi emrinde, onların dahi bilgisini almadan siz hangi gerekçeyle CHP'yi suçlayabilirsiniz. Bir Başbakan'a yakışır mı bu? Sayın Başbakan'dan özür bekliyoruz.''

''Bütün partilerin Türkiye partisi olması lazım''

Kılıçdaroğlu, ''Bütün liderlerin kendi örgütlerine bir sağduyu çağrısı yapması gerekmiyor mu?'' denmesi üzerine, ''Hiçbir CHP'li bu sürecin içinde olmamıştır ama bu sürecin içinde olan AKP'liyi biliyoruz, fotoğraflarını yayımladık. Ona bir şey yapıldı mı? Hayır. Sağduyu çağrısı elbette önemli. Biz bu konuda mağdur olan bir partiyiz, bizim il başkanlarımız, ilçe başkanlarımız öldürüldü, siyaseten öldürüldü. Biz hep kurban olduk. O nedenle demokrasinin ne olduğunu biz iyi biliriz. Hiçbir zaman siyasetçinin düşüncelerinden ötürü yargılanmasını da istemedik, istemeyiz'' diye konuştu.
Sorunun yinelenmesi üzerine Kılıçdaroğlu, ''Bütün partilerin bu çağrıyı yapması lazım, bütün partilerin Türkiye partisi olması lazım'' yanıtını verdi. 

YORUM EKLE