Belarus ile vizesiz geçişler kararı alındı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Başörtülü milletvekillerimizin Meclis'e girişi vesilesiyle Meclis'teki oturumdaki olgunluktan, yüce Meclisimizin toplumun her kesimini, hiçbir inanç, düşünce farklılığı gözetmeden kuşatıcı niteliğinin bir kere daha ortaya konmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum" dedi

Belarus ile vizesiz geçişler kararı alındı

 Davutoğlu, Conrad Otel'de Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile  basına kapalıgerçekleşen görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın  toplantısında yaptığı konuşmada, Belaruslu meslektaşını ağırlamaktan büyük bir  memnuniyet duyduğunu söyledi.

Cumhuriyet Bayramı'nı tekrar kutlamak istediğini belirten Davutoğlu,  Marmaray Projesi'nin herkeste büyük bir memnuniyet oluşturduğunu anlatarak,  "Bugün Meclisimizde, Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin katılımcı bir yönünü  ortaya koyan çok önemli bir gelişme yaşandı.

Başörtülü milletvekillerimizin  Meclis'e girişi vesilesiyle Meclis'teki oturumdaki olgunluktan, yüce Meclisimizin  toplumun her kesimini, hiçbir inanç, düşünce farklılığı gözetmeden kuşatıcı  niteliğinin bir kere daha ortaya konmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Hayırlı olsun, diyorum" diye konuştu.

Cumhuriyetin bundan sonra bütün fertleriyle, demokrasi yolundaki  kararlı yürüyüşüne devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Bütün dünyaya her türlü, toplumun her türlü kesimini, her bireyini,  her düşüncesinin yer aldığı Meclis yapısıyla da özgürlükçü Meclis yapısıyla da  önem teşkil edecektir.

Bütün milletvekillerimizi tebrik ediyorum. Hayırlı olsun  diyorum. İleri ki dönemlerde de özgürlük alanlarımızın daha da genişletilerek bu  kararlılıkla yürüyüşümüze devam edeceğimizi, bir kez daha teyit etmek istiyorum."

"Belarus Kültür Günleri'ni Türkiye'de ağırlayacağız"

Mart ayında Belarus'a yaptığı ziyarette önemli kararlar aldıklarını  hatırlatan Davutoğlu, alınan kararları da birer birer gerçekleştirdiklerini  belirtti.
Ziyarette alınan vizesiz geçişler kararının da önümüzdeki günlerde  onaylanacağını bildiren Davutoğlu, 500 milyon dolar olan dış ticaret rakamını 1  milyar dolara çıkarmak için karar aldıklarını söyledi.

Türkiye'nin Belarus'ta bir milyar dolarlık yatırımla dış yatırımlar  bağlamında ilk 5 ülkeden biri olacağını aktaran Davutoğlu, "İlişkilerimizin çok  daha ileri bir seviyeye ulaşması konusunda ciddi bir kararlılığımız var. Gelecek  sene, Belarus Kültür Günleri'ni Türkiye'de ağırlayacağız. Tarihinitelikli  ilişkilerimizde Minsk ziyaretim esnasında da tarihi Minsk

Camii yapımı ve hemen  orada bulunan medfun şehitlerimiz için bir dostluk nişanesinin abidesinin yapımı  konusunda mutabık kalmıştık. Bu konularda Belaruslu dostlarımızın göstermiş  olduğu anlayışa, kolaylığa teşekkür ediyorum. Bütün bu köklü ilişkiler, doğrudan  sınır komşumuz olmasa bile manen ve ilişkilerimiz bağlamında hep Belaruslu  dostlarımızla ileri düzeydedir. İleri ki günlerde de daha da ilerletme kararını  bir kez daha ortaya koyacaktır" diye konuştu.

Ziyaretlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini vurgulayan  Davutoğlu, iki ülke iş adamlarının daha fazla iş yapması için iki bakanlık olarak  ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.
Davutoğlu, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey'in UNESCO'daki bir  adaylıkla ilgili getirdiği destek mektubu için de teşekkürlerini sundu.


Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 09:28

YORUM EKLE