Ayak ölçüsüne ''Kül Kedisi'' ayarı

AYSAD Başkanı Tan Erdoğdu, Türk toplumunun ''ayak haritası'nı çıkararak, ''Kül Kedisi'' masalında olduğu gibi tek tek ayak ölçülerinin alınacağını söyledi.

Ayak ölçüsüne ''Kül Kedisi'' ayarı
İSTANBUL - Semra Orkan

Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Tan Erdoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk halkının ayak yapısının tespit edilebilmesi ve ''ayak haritası'' çıkarılabilmesi için Edirne'den Ardahan'a uzanan çok geniş çaplı bir araştırma yapılması gerektiğini belirtti.

Şu anda kullanılan Fransız kalıp sisteminin Türk halkının ayak yapısına uygun olmadığını belirten Erdoğdu, ''Bir çok AB ülkesi gibi Türkiye'de de ayakkabı yapımında Fransız kalıp sistemi kullanılıyor. İngiltere ise kendi ölçü sistemini kullanıyor. Amerika, çok kozmopolit yapıya sahip olduğu için buçuklu numaraların olduğu kalıpları kullanıyor. Türkiye'de de çok kozmopolit bir yapı var. Türk halkının ayak yapısı ne Fransız ve İtalyanlar kadar ince ne de Araplar kadar etli. Buna uygun bir milli ölçü sistemi oluşturabilirsek, toplum sağlığına faydalı olabileceğimizi düşünüyoruz'' diye konuştu.

''Kül kedisi masalı gibi...''

Ayak haritasını çıkarmak için ''Kül Kedisi'' masalında olduğu gibi pilot bölgeler seçilecek, tek tek ayak ölçülerinin alınacağını belirten Erdoğdu, ''Ayak cihaza konduğu zaman bileğe kadar bütün ayağın formu 3 boyutlu olarak lazerle ve ilgili kamerayla taranıp, sisteme ölçüleriyle birlikte aktarılacak. Böylece kişiye özel ayakkabılar bile üretilebilecek'' diye konuştu. 

YORUM EKLE