Arama başlatıldı!

Polis, anne ve babasını öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Öner'in İstanbul'daki evinde 2005'te kaybolan eşi Canan Öner'in izlerini sürüyor. Evde kelepçe ve elektrikli testere bulundu. Ceset parçalarının duvarlara gizlenmiş olabileceği şüphesi değerlendiriliyor.

Arama başlatıldı!

Bursa'nın İznik ilçesinde 6 yıl önce kaybolan ve ceset  parçaları evlerinin bahçesinde gömülü bulunan çifti öldürdüğü iddiasıyla  tutuklanan oğulları Kenan Öner'in İstanbul Bayrampaşa'daki evinde, 2005'te  kaybolan eşi Canan Öner'le de ilgisi bulunduğu şüphesiyle arama yapılıyor.  Aramada, evde kelepçe ve elektrikli testere bulunduğu öğrenildi. 

 
AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, İznik ve İstanbul emniyetinden  cinayet büro ekipleri, Kenan Öner'in eşini de öldürmüş olabileceği ihtimali  üzerine, Bayrampaşa'daki iki katlı müstakil evde kaybolan Canan Öner'in cesedine  ait izler arıyor. 
 
Ekipler, Canan Öner'in öldürülüp, cesedinin parçalarının duvarların  içlerine konulmuş olması ihtimali üzerinde duruyor. Özel ekipman ve teçhizatlarla  kan izlerine ve duvarlardaki sıvaların altında ceset parçalarına rastlama  ihtimali üzerine geniş çaplı çalışma yapılıyor. 
 
Yapılan aramalar neticesinde, Öner'in 2005'ten bu yana yalnız yaşadığı  evinde kelepçeler ile çeşitli çaplarda elektrikli testereler bulundu. Bulunan  aletlerin anne, baba ve kayıp eşinin cinayetinde kullanılmış olabileceği tahmin  ediliyor. 
 
Öte yandan İznik'teki evin bahçesinde çıkan cesetlerin yanında bulunan  düğüm atılmış naylon ipin, yaşlı çiftin boğularak öldürülmüş olabileceği  şüphesini gündeme getirdiği belirlendi. 
 
TEFECİLERE YÜKLÜ SENET İMZALAMIŞ
 
Ayrıca Canan Öner'in, Fransa'da işlediği cinayetten dolayı eşi bu  ülkede cezaevine girdiği sırada, bankadaki işinden ayrılarak özel bir şirkette  işe başladığı, bu şirket adına da tefecilere yüklü miktarda senede imza attığı  öne sürüldü. 
 
Şirketin batmasının ardından tefecilerin kadının peşine düştüğü, Kenan  Öner'in de cezaevinden çıktıktan sonra tefecilerin kendisini rahatsız ettiğiyle  ilgili yakın çevresine şikayette bulunduğu, bir süre sonra ortadan kaybolan eşi  Canan Öner'in kendisini arayarak, Güneydoğu'da bir yerde olduğunu ve "Beni  satıyorlar, kurtar buradan" dediğini söylediği öğrenildi. 
 
EŞİNİN MALVARLIĞINA DA EL KOYMAYA ÇALIŞMIŞ
 
Kenan Öner'in anne ve babasının ölümünden sonra yaptığı gibi Canan  Öner'in de mal varlığına sahte evrakla el koymaya çalıştığı, hayat sigortasından  da önemli bir birikim elde ettiği bildirildi. 
 
ÖZEL EKİP EVRAKLARI BULDU
 
Kendilerinden 15 Nisan 2008 tarihinden bu yana haber alınamayan Ahmet  Refik ve Emine Öner çiftinin akıbetleri hakkında yapılan birçok çalışma ve  araştırmalara rağmen, 2012 yılına kadar sağlıklı bir sonuç alınamadı. Olaydan 4  yıl sonra Nisan 2012'de, İznik Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, İznik  Emniyet Müdürü Hasan Tolga Sanlı'nın başında bulunduğu özel bir ekip kuruldu. 4  klasörden oluşan dava dosyası bu ekip tarafından en baştan incelemeye alındı. 
 
Özel ekip, 4 aylık bir çalışma sonucu dosyada yer alan ve farklı  davalarla ilişkili binlerce sayfa dokümanı inceledi. Kenan Öner'in aynı dönemde  annesinin mal varlığına el koymak için sahte senetler düzenlemesi, anne ve  babasının akıbetleri hakkında birçok kişiye farklı açıklamalarda bulunması,  ifadelerindeki çelişkiler ve elde edilen deliller çerçevesinde, Öner çiftinin  oğulları Kenan Öner tarafından öldürüldüklerine ilişkin ihtimali kesinleştirmiş  ancak maktullerin cesetlerine ulaşılamaması sebebiyle yapılacak operasyon  ötelenmişti. 
 
Ulaşılan bilgi ve deliller ışığında Eylül 2012'den itibaren soruşturma  ekibine, Bursa Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliğinin bir ekibinin de  dahil olmasıyla çalışmalar hızlanmış ve şüpheli Öner, yakın takibe alınmıştı. 


 
-Olay- 
 
Kaybolduklarında 82 yaşında olan Ahmet Refik Öner ile 73 yaşındaki eşi  Emine Öner'den bir süre haber alamayan komşuları, 21 Nisan 2008 tarihinde polise  haber vermişti. Çift, arama çalışmalarına rağmen bulunamamıştı. İznik Cumhuriyet  Başsavcılığı'nca ifadelerine başvurulan çiftin çocukları Zeliha Bedel ile Kamil  Öner, olaydan kardeşleri Kenan Öner'i sorumlu tutmuştu. Kenan Öner ise suçlamayı  reddetmişti. Öner, olaydan bir yıl sonra polis tarafından gözaltına alınmış ancak  emniyetteki sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı. 
 
Çiftin evinin 500 metrekarelik bahçesinde Haziran 2012'de de kazı  yapılmış ve hayvan kemikleri bulunmuştu. Kenan Öner'in, önceki yıllarda, annesi  ve babasına ait bazı tapu belgelerinde sahtecilik yaptığı gerekçesiyle "evrakta  sahtecilik" suçundan hakkında kesinleşmiş 3 yıl 6 ay hapis cezasının bulunduğu,  Öner'in bu suçtan 4 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildiği öğrenilmişti.  Çiftin çürümüş cesetlerine ait parçalar, 3 gün önce evlerinin bahçesindeki  korulukta gömülmüş olarak bulunmuş, çiftin gözaltına alınan oğlu Kenan Öner,  tutuklanmıştı. 
 
Ayrıca, kaybolan eş Canan Öner'in Samsun'da yaşayan anne ve babası da  bu süreçte kaybolan kızlarının akıbetinin araştırılması için yetkililerden  yeniden yardım istemişti. 
Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2014, 10:42

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 6 yıl Önce

aaaa vallami