Ankara karıştı... Polis müdahale ediyor...

Polis göstericilere gaz ve tazyikli su ile müdahale etti

Ankara karıştı... Polis müdahale ediyor...

 GEZİ Parkı olayları sırasında başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle 269 gün yoğun bakımda kalan ve dün hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan'ı anmak için Ankara Kızılay'daki Güven Park'ta yaklaşık bin 500 kişi toplandı. Ankara Barosu'na kayıtlı bir grup avukat ise, cübbeleri üzerilerinde ellerinde ekmeklerle Güven Parka geldi ve eylemcilere destek verdi.

Burada toplanan eylemciler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve polis aleyhine çeşitli sloganlar attılar ve dövizler taşıdılar. Anma eylemine katılan bir gurup ise, kavşaktan geçmekte olan Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait kanalizasyon aracına tekmeler savurdu. Sürücü ise hızla olay yerinden uzaklaştı. Güven Park yakınlarında üniformalı polis ekipleri bulunmazken, TOMA'lar ise Atatürk Bulvarı üzerinde hazır bekletiliyor.

GÜVEN PARK'TAKİ ANMA TÖRENİNE POLİS MÜDAHALESİ GEZİ

Parkı olayları sırasında başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle 269 gün yoğun bakımda kalan ve dün hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan'ı anmak için Ankara Kızılay'daki Güven Park'ta toplanana kalabalığa polis müdahale ediyor.

İZMİR'DE DE POLİS MÜDAHALESİ

İZMİR’de, Berkin Elvan’ın ölümünün ardından bugün de süren protesto eylemlerine, polis su sıkarak müdahale etti. Müdahalenin ardından tekrar toplanan yaklaşık 2 bin kişi Valilik önünde eylemini sürdürdü.

Bugün öğle saatlerinde, KESK ve DİSK, Tüm Yerel- Sen başta olmak üzere, sendika, meslek odası, bazı siyasi partiler ve derneklerin üyeleri Konak Meydanı’nda toplanmaya başladı. DİSK’e bağlı sendikaların üyeleri İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde, KESK ve diğer kuruluşların üyeleri ise eski Sümerbank binanı önünde toplandı. DİSK Ege Temsilcisi Memiş Sarı, topluluğa yönelik olarak basın açıklaması yapmaya başladı. Sarı, Berkin Elvan’ın ölümüne neden olanların bulunup cezalandırılmasını istedi.

Bu sırada, eski Sümerbank binası önünde toplananlar, buradan yürüyüp, Belediye önündeki grupla birleşerek İzmir Valiliği önüne gitmek istedi. Ancak polis buna izin vermedi. Bunun üzerine, önlem olarak bekletilen TOMA’lardan birinin üzerine bir eylemci çıktı. Ardından Sümerbank önündeki gruptakileri TOMA’dan su sıkılmaya başlandı. Üzerine çıktığı TOMA’dan, suyu çevik kuvvet ekiplerine doğru yönlendirmek isteyen eylemci, plastik mermi ile bacağından vuruldu.

Eyleme katılanlar, müdahalede bulunulması üzerine yerden söktükleri kaldırım taşları ve ellerindeki şişeleri polis araçlarına fırlattı. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, DİSK Ege Temsilcisi Memiş Sarı, TMMOB İzmir Dönem Sözcüsü Ferdan Çiftçi, araya girip, eyleme katılanlardan ve polisten sağduyulu davranmalarını istedi. Bu girişimin ardından birleşen gruplar İzmir Valiliği önüne geldi. Polis Valilik önünde güvenlik önlemi alırken, yaklaşık 2 bin kişilik topluluğun eylemi sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 15:44

YORUM EKLE