Anayasa çalışmaları hız kazandı

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, 7 Mayıs'ta yaptığı toplantının ardından çalışmalarına hız kazandırdı ve mutabakat sağladığı madde sayısını artırdı..

Anayasa çalışmaları hız kazandı
TBMM - Meltem Yılmaz

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında 7 Mayıs'ta yaptığı toplantının ardından çalışmalarına hız kazandırdı ve mutabakat sağladığı madde sayısını artırdı.

AK Parti ve CHP, gelinen bu aşamadan umutlu olduklarını ifade ederken, MHP, üç engelin kalkması halinde evrensel değerlerle barışık bir anayasa inşa edilebileceğini belirtti.

''Temel hak ve özgürlükler'' başlıklı bölümü yeniden ele alan komisyon, son iki haftada bu bölüm üzerinde benimsediği madde sayısını arttırdı.

Komisyon üyeleri, anayasa çalışmalarında gelinen son aşamaya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Komisyon üyesi, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, ''Komisyondaki anlaşılamayan maddelerin büyük kısmı, tamamen teferruata dair değerlendirme, gereksiz tartışmalardı. Komisyonda sorun hale gelecek, anlaşılamayacak konular da var; doğru ama bu konular üzerinde vakit harcayacağımıza, gereksiz konular üzerinde tartışıyor, vakit geçiriyorduk'' diye konuştu.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da müşterek irade olduğu sürece umutlu olduklarını kaydederek, burada temel görevin AK Parti'ye düştüğünü söyledi. Kart, AK Parti'nin, ''temel hak ve özgürlüklerden'' sonra da bu iradesini sürdürmesini temenni etti.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal ise, uzlaşma kültürü içinde davrandıklarını ve millete, kendi iradesine dayalı bir anayasa armağan etme çabasında olduklarını söyledi.

YORUM EKLE