Akkuyu'nun maliyetinde artış yok

Rusya Enerji Bakanı Novak, Akkuyu Nükleer Santrali'nin proje finansmanının planlandığı gibi ilerlediğini söyledi

Akkuyu'nun maliyetinde artış yok
İSTANBUL

Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Alexander Novak, Rus basınında yer alan ''Akkuyu Nükleer Santrali'nin maliyetinin daha da artabileceği yönündeki haberlere'' ilişkin, ''Rusya Enerji Bakanlığı tarafından projenin maliyetinin artacağına dair herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Projenin finansmanı planlanan çerçevede ilerliyor'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile ortak basın toplantısı düzenleyen Novak'a, Türkiye'deki 2. nükleer santralin inşasına yönelik herhangi bir tekliflerinin olup olmadığı soruldu.
Novak, bu soruya, ''Türkiye'de nükleer sanayinin geliştirilmesi Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin stratejik boyutunu oluşturuyor'' yanıtını verdi.

Akkuyu Nükleer Santrali'ne yönelik çalışmaların ise öngörülen zaman cetveli içerisinde ilerlediği bilgisini veren Novak, projelendirme ve lisanslama çalışmalarına devam edildiğini ifade etti.-Bütün tekliflere açığız-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da ikinci nükleer santralle ilgili bütün tekliflere açık olduklarını, öncelikle 4 ayrı firmanın verdiği teklifleri değerlendireceklerini ve bu değerlendirmelerden sonra yorumlama yapacaklarını belirtti. 

Yıldız, konuk bakan ile başta enerji olmak üzere, ticaret, finans ve ekonomi konularını görüştüklerini söyledi.

Rosatom'un Başkanı ile bugün yaptıkları görüşmeyi anımsatan Yıldız, nükleer santrallerle ilgili bütün tekliflere açık olduklarını dile getirdi.

İkinci nükleer santral için öncelikle 4 ayrı firmanın verdiği teklifleri değerlendireceklerini vurgulayan Yıldız, bu değerlendirmelerden sonra yorumlama yapacaklarını aktardı.
Kanada, Japonya, Güney Kore ve Çin ile bu tür müzakerelerin devam ettiğini hatırlatan Yıldız, bu yılın sonuna kadar bu müzakerelerden bir sonuç alacakları kanaatinde olduklarının altını çizdi.

YORUM EKLE