AB Türk sütü içecek

SÜTBİR Genel Başkanı Koyuncu, Avrupa Birliği'nin Türk firmalarının süt ve süt ürünleri ihracatına izin vermesine ilişkin, ''10 yıl sonra Avrupa'nın et ve süt ihtiyacını Türkiye karşılayacak'' dedi....ANKARA - Merve Özlem ÇakırKonuya...

AB Türk sütü içecek
ANKARA - Merve Özlem Çakır

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Türkiye Süt üreticileri Merkez Birliği (SÜTBİR) Genel Başkanı Ali Koyuncu, bu gelişmenin tarım ve hayvancılık sektörü açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Koyuncu,  Avrupa Birliği'nde (AB)  yaşlanan nüfusun üretemez hale geldiğini ifade ederek, ''Avrupa'da ekonomik kriz gibi süt ve et üretimi konusunda da ciddi kriz yaşanacağını'' öne sürdü.

AB ülkelerinde yaşlı çiftlik sahiplerinin hayvanlarını satarak sektörden çıkmaya başladığını ileri süren Koyuncu, ''10 yıl sonra Avrupa'nın et ve süt ihtiyacını Türkiye karşılayacak'' dedi.

''Avrupa'da yöresel ürünler pazarı oluşturulabilir''

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı da söz konusu gelişme ile sadece Avrupa pazarının değil, Afrika pazarının da Türkiye'de üretilen süt ve süt ürünlerine açıldığını belirterek, ''Türkiye'nin 2012 yılındaki süt ve süt ürünleri ihracatı 250 milyon dolar. İhracat rakamı, 1-2 yıl içinde 4 misline çıkar'' diye konuştu.

YORUM EKLE