70 yıllık otobüs yasağı kaldırıldı

Almanya'da şehirler arası otobüsle ulaşıma olanak sağlamak için yapılan yasal düzenleme kabul edildi.

70 yıllık otobüs yasağı kaldırıldı

BERLİN 

Federal Eyalet Temsilciler Meclisi (Bundesrat) Almanya'da şehirler arası otobüsle ulaşıma olanak sağlamak için yapılan yasal düzenlemeyi kabul etti.

Yıllarca süren tartışmalardan sonra bugün Bundesrat'ta kabul edilen yasa ile, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle otobüsle şehirler arası ulaşıma yeşil ışık yakılarak demir yolunun gelişmesini sağlamak için 70 yıldan daha uzun süredir yürürlükte olan katı düzenleme kaldırıldı.


Şehirler arası faaliyet göstermek isteyen şirketlerin izinlerini eyalet dairelerinden alacakları ve şehir içi toplu taşımaya zarar vermemek için otobüs duraklarının 50 kilometre uzakta olması gerektiği kaydedildi. Düzenlemeye göre otobüs şirketleri otoyol vergisi ödemeyecek. Daha önceki düzenlemeye göre demir yolu ulaşımı olduğu durumlarda, otobüs şirketlerine izin verilmiyordu.

Söz konusu düzenleme, hükümeti oluşturan partiler ile Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi'nin anlaşmasıyla Federal Meclis'ten geçmişti.

Düzenleme ile şehirler arası seyahatlerin çeşitliliğinin artırılması, otobüs şirketlerinin tren yolculuğuna alternatif oluşturarak rekabet sağlamaları ve biletlerin ucuzlaması amaçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2012, 20:58

YORUM EKLE