31 Türk hacı hayatını kaybetti

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, kutsal topraklarda hayatını kaybeden Türk hacı adayı sayısının 31'e yükseldiğini bildirdi.

31 Türk hacı hayatını kaybetti
MEKKE

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet Basın Merkezi'ni ziyaret ederek basın mensuplarıyla bayramlaştı. Gazetecilerle hac izlenimlerini paylaşan Bozdağ, Türk hacıların tertip ve düzenlerinin diğer ülke hacılarından fark edilebilir şekilde göze çarptığını belirterek, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Kutsal topraklarda hayatını kaybeden Türk hacı adaylarının sayısının 31'e yükseldiğini bildiren Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ''Vefat eden bütün kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Aileleri ve milletimizin başı sağolsun'' dedi.

-Osmanlı revakları konusunda kesinleşmiş netice yok-

Mescid-i Haram'ın etrafındaki alanın genişletilmesi kapsamında yapılan çalışmalarla, Osmanlı döneminde yapılan Kabe'deki revakların kaldırılacağı yönündeki iddialara ilişkin soruları cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, konuya ilişkin bir süre önce Türkiye ile Suudi Arabistan yönetimi arasında temaslarda bulunulduğunu ve teknik heyetlerin incelemeler yaptığını söyledi.

-Irak'ta mahsur kalan hacı adayları-

Kutsal topraklara ''kasap'' olarak getirilmeye çalışılan ve vizeleri olmadığı için Irak'tan geçişlerine izin verilmeyen hacı adaylarının durumuna ilişkin bir soru üzerine Bozdağ, ''Olayın Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonuyla bir ilgisi yok'' dedi.
Dışişleri Bakanlığının devreye girerek sorunu çözdüğünü ve hacı adaylarının Mekke'ye ulaşarak ibadetlerini yerine getirdiğini anlatan Bozdağ, söz konusu grubun Türkiye'ye dönüşte herhangi bir sorun yaşamayacağını belirtti.


-Suriye'deki ateşkes sonrası yaşananlar-

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kurban Bayramı ile birlikte Suriye'de sağlanan ateşkese de değinerek, ülkede yaşanan durumu ''Maalesef Suriye'deki mevcut yönetim kendi insanına zulmeden, kendi insanını gözünü kırpmadan öldüren bir yönetim. Hak, adalet, hakkaniyet ölçüsü ortadan kalkmış'' sözleriyle dile getirdi.


-Suriye'de kayıp bulunan gazeteciler- 

Suriye'de kayıp bulunan ve Esed yönetimi tarafından tutuklandıkları bildirilen Al Hurra Televizyonu muhabiri Bashar Fehmi ve kameraman Cüneyt Ünal'ın durumuna ilişkin soruları da cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, kayıp bulunan ve kaçırılmış olan gazetecilerle ilgili her türlü girişimin Dışişleri Bakanlığınca yapıldığını bildirdi.
 Bashar Fehmi ve Cüneyt Ünal'ın sağlık ve selametle ailelerine kavuşması için devletin ilgili birimlerinin her türlü yolu deneyerek çalışma yürüttüğünün altını çizen Bozdağ, netice alabilmek için İran ve Rusya ile görüşmeler yapıldığını da sözlerine ekledi. 
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2012, 01:20

YORUM EKLE