18'lik mucitten 30 saniyelik devrim!

Cep telefonu kullanıcılarına güzel haber...

18'lik mucitten 30 saniyelik devrim!

 Hint asıllı Amerikan vatandaşı Eesha Khare tarafından geliştirilen ‘süperkapasitör’ cep telefonlarını sadece 30 saniyede şarj edebiliyor.

PRİZE GEREK KALMIYOR

Dailymail'in haberine göre, Khare’nin siyah, dikdörtgen şeklinde ve 2.5 santimetre büyüklüğündeki cihazı bir cep telefonunu 20 ila 30 saniye arasında şarj edebiliyor. Cihaz çok ufak olduğundan dolayı cep telefonu içine de sığabiliyor. Geliştirdiği cihazı “Çok küçük hacimde büyük ölçüde enerji depolayabilen bir ‘süperkapasitör’ diye anlatan Khare ayrıca bu teknolojinin hibrit otomobillerin daha hızlı şarj edilmesinde de kullanılabileceğini de söyledi.

50 BİN DOLARLIK ÖDÜL ALDI

Khare, Intel tarafından düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda 1600 katılımcının arasından birinci olarak seçilerek 50 bin dolarlık ödül aldı. Lynbrook lisesinde okuyan 18 yaşındaki Khare, aldığı ödülü Harvard Üniversitesi’nde okuyabilmek için kullanacağını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 15:41

YORUM EKLE
YORUMLAR
lalalala
lalalala - 5 yıl Önce

muhetsemmmm

suzan
suzan - 5 yıl Önce

bayan olmasından gurur duydum:)))

hakan
hakan - 5 yıl Önce

bence cag acıp kapatacak bır bulus bu

kerem yıldırım
kerem yıldırım - 5 yıl Önce

suzan feminist düşünmeyi böyle portallarda bırak bence gereksiz bi tartışma yaratma bayan veya erkek olması ne değiştirir işinize gelince eşitlik işinize gelince femenlik nasıl düşünce yapısı anlamış değilim.