15 yıl önce olduğu gibi...

Suriye'de yaşanan savaş tüm yaşamı olumsuz etkilediği gibi bayramlaşmayı da etkiledi

15 yıl önce olduğu gibi...

 Türkiye ve Suriye'deki akrabaların bayramlaşması,Suriye'de yaşanan savaş nedeniyle önce yaşandığı gibi yine tel örgülerin arkasında gerçekleşti. 

Suriye'deki savaştan kaçanlar, sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle tel örgülere gelerek telefonla haber verdikleri ve Suriye'nin Kamışlı kentinden tel örgülerin yanına gelen akrabalarıyla yüksek sesle bağırarak bayramlaştılar. 

Bazı akrabalar birbirlerine yeni doğan bebeklerini gösterdi. Tel örgülerin ortasındaki 20 metrelik ara bölgede zırhlı araç ile önlem alan askerler ise, zaman zaman ailelere anons yaparak tel örgülerden uzak durmalarını istedi. 

Suriye ve Türkiye'de bulunan akrabalar güvenlik gerekçesiyle 1999 yılına kadar sınır kapılarının bulunduğu yerlerde bayramlaşmaları tel örgülerin iki yakasında gerçekleştirirken, 1999 yılında yapılan anlaşma ile tel örgüler arkasındaki bayramlaşma görüntüleri tarihe karışmış ve akrabalara idari izin verilerek kucaklaşmaları ve ev ziyareti gerçekleştirmeleri sağlanmıştı. 

Ancak, Suriye'de yaşanan iç çatışma ve savaş nedeniyle 2 yıldır sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle bayramlaşmalar gerçekleştirilemiyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2013, 09:53

YORUM EKLE